Koronavirus se v Itálii objevil už v září loňského roku, odhaluje nejnovější studie

Nový typ koronaviru se v Itálii objevil už v září roku 2019, jak ukázaly výsledky studie Národního onkologického institutu (INT) italského města Milán. To tedy znamená, že Covid-19 se rozšířil mimo Čínu mnohem dříve, než si mnozí mysleli.  

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že nový typ koronaviru Covid-19, který způsobuje respirační potíže, byl neznámý do doby, než se v prosinci stal čínský Wu-chan ohniskem nákazy. Vůbec první nakažený italský pacient byl pak detekován 21. února v malém městečku severní Lombardie. Nicméně nová studie ukázala, že koronavirus byl v Itálii mnohem dříve.

Zjištění italských vědců bylo publikována sborníkem INT Tumori Journal. Studie se zaměřovala na rakovinu plic, došlo tedy k analýze krve 959 dobrovolníků v období od září 2019 do března 2020. Vědci zjistili, že krev 111 lidí obsahovala specifické protilátky proti novému typu koronaviru, a to ještě před únorem, kdy byl hlášen oficiální první případ.

Další specifický test na protilátky SARS-CoV-2 provedla univerzita v Sieně. Studii nazvali „Neočekáváná detekce protilátek SARS-CoV-2 v předpandemickém období v Itálii“. Ukázalo se, že čtyři případy z prvního říjnového týdne byly také pozitivní na protilátky neutralizující virus, což znamená, že se nakazily v září, řekl agentuře Reuters Giovanni Apolone, spoluautor studie.

Italští vědci v březnu agentuře Reuters sdělili, že v posledním čtvrtletí roku 2019 byl hlášen v Lombardii vyšší počet případů těžké pneumonie a chřipky, což naznačuje, že nový koronavirus mohl být v oběhu mnohem dříve, než se myslelo.

Zdroj: BI

Sdílet:
Loading...