Klimatologové zaznamenali podivné zvuky, vycházející z ledovce Antarktidy

Fotografie pořízené na Antarktidě mohou vyvolat dojem klidné a neúrodné krajiny převážně bez života. Jenže skupina výzkumných pracovníků, kteří se zabývají chováním ledovců, zaznamenala na Antarktidě zvláštní zvuk. To je důkazem že masivní, ledový kontinent není zase tak bez života, jak se zdá. Podle klimatologů jde o následky zuřivého větru způsobujícího vibrace vnější strany šelfového ledovce. Výsledkem je jedinečný zvuk, který můžete slyšet jen na Antarktidě.

Rossův šelfový ledovec je největším ledovcem svého druhu a nachází se v Rossovém moři, pojmenovaném po kapitánu Jamesovi Clarkovi Rossovi, který jej objevil v roce 1841.

V rámci globálního oteplování, klimatologové sledují antarktické ledovce a zhodnocují jejich posun, tloušťku a celkové chování. Pro pozorování právě Rossova šelfového ledovce, rozmístili odborníci 34 seizmických detektorů, které umožnily monitorovat „zdraví“ ledovce v letech 2014-2017.

Jakmile započala analýza shromážděných údajů, klimatologové si všimli podivného jevu. Díky zvláštní struktuře ledovce jsou na jeho povrchu tvořeny duny, pokryté vrstvami sněhu. Právě na nich se zaznamenaly trvalé vibrace, díky nimž můžete slyšet tyto ohromné zvuky.

 

Sdílet:
Loading...