Klíčem k zastavení změny klimatu bude masové zalesňování

Svět nepochybně prochází velkou klimatickou krizí. Média napříč světem informovali veřejnost o rekordních teplotách celý minulý rok. Pravdou je, že rok 2019 byl nejteplejším v historii měření. Příroda nám jasně dává najevo, že něco není v pořádku a je zapotřebí bezodkladně jednat.

Nejrůznější vědecké instituce vytvářejí scénáře klimatické budoucnosti, reálná situace je však mnohem horší. Klimatická krize a globální oteplování je předmětem nejedné studie, které se snaží přijít s řešením, které by tyto jevy zpomalily nebo úplně zastavily. Jedním takovým je hromadné zalesňování.

Nedávná studie se věnovala matematické teorii Toma Crowthera, profesora Švýcarského technologického institutu, který je přesvědčen o tom, že právě hromadné zalesnění je nejsilnějším celosvětovým řešením, které máme právě k dispozici. Právě zalesnění patřičných míst dokáže eliminovat dvě třetiny oxidu uhličitého, který produkují stávající průmyslová odvětví.

V rámci studie bylo shromážděno 80 tisíc fotografií, které odhalily, že je k dispozici 900 miliónů hektarů, které mohou být zalesněny. Mezi země s největším potenciálem pro vysázení stromu patří Rusko (151 miliónů hektarů), USA (103 miliónů hektarů, Kanada (78,4 miliónů hektarů), Austrálie (58 miliónů hektarů), Brazílie (49,7 miliónů hektarů) a Čína (40,2 miliónů hektarů). Podle Crowthera by celý projekt stál přibližně 300 miliónů dolarů, v přepočtu 6,7 miliard korun.

Zdroj: todojujuy.com, sciencedaily.com

Sdílet:
Loading...