Kdo stojí za záhadnými “zvukovými” útoky na Kubě a v Číně?

Zní to jako hororový příběh, nebo špionážní román. V roce 2016 a 2017, 24 diplomatů na Kubě oznámilo, že slyšeli podivné zvuky. Později se u těchto lidí projevili příznaky neurologického poškození, podobné účinkům otřesu mozku. “Po expozici se u pacientů objevila kognitivní, vestibulární a okulomotorická dysfunkce (jinak řečeno, trpěli závratěmi a nevolnostmi, jako u otřesu mozku), spolu se sluchovými symptomy, abnormalitami spánku a bolestem hlavy,” uvádí jedna lékařská zpráva.

Podobná událost se odehrála znovu, ale teď už na opačném konci Země. Koncem května pracovník ministerstva zahraničí v Guangzhou v Číně oznámil “abnormální pocity zvuku a tlaku”, které ministr zahraničí Mike Pompeo popsal, že jsou “velmi podobné” a “zcela soudržné” s tím, co se stalo v Havaně. Více Američanů je ale posíláno domů z ČínyDokonce i nyní se opravdové odpovědi na tuto tajemnou zbraň těžko dočkáme.

Dlouhá cesta vyšetřování nevede nikam 

Vyšetřovatelé z lékařské jednotky ministerstva zahraničí, agenti FBI a špičkoví akademičtí epidemiologové, se podíleli na vyřešení tohoto útoku. Poslední kdo v tuto chvíli vynakládá úsilí na vyřešení celé věci je pracovní skupina Health Incidents Response Task Force, jak tento týden oznámilo ministerstvo zahraničí USA. Pracovní skupina „zahrnuje mezirezortní partnery, jako jsou katedry zdravotnictví a sociálních služeb, obchodu, spravedlnosti, obrany a energetiky, stejně jako ostatní členové zahraničních věcí komunity,“ mluvčí ministerstva Nicole Thompson, tuto skutečnost uvedl prostřednictvím e-mailu pro magazín Popular Mechanics.

Tento postup se zdá být spíše cestou k odhalení budoucích útoků než soustředěné úsilí najít viníky za kubánskými a čínskými incidenty. Mandát pracovní skupiny je sloužit jako “koordinační orgán pro … identifikaci a léčbu postiženého personálu a rodinných příslušníků, vyšetřování a zmírňování rizik, zasílání zpráv a diplomatické aktivity”. Jinými slovy, nalezení budoucích obětí a ochrana zaměstnanců.

Existují dva důvody, proč USA předpokládají další útoky. Za prvé, útok v Číně vedl k reálnému strachu buď ze širšího spiknutí cizí mocnosti (mnozí podezřívají Rusko), nebo z nárůstu kopií, těchto zařízení, které našly způsob, jak beztrestně ublížit a terorizovat diplomaty z USA.

Druhý důvod je politický. Úředníci ministerstva zahraničí se v průběhu slyšení v Kongresu okrajově zabývali reakcemi na útoky. “Ztroskotání vedoucího oddělení v tomto postu, pomalá reakce na počáteční zprávy o postižených pracovnících, zbytečná odpověď lékařského týmu na ministerstvu zahraničí, ticho z diplomatické bezpečnosti na zbývající část katedry je prostě ohromující,”prohlásil Senátor Robert Menendez v lednu.  “Všichni vládní pracovníci, kteří nyní cestují do Havany v oficiální službě, dostanou podrobnou lékařskou instrukci,” prohlásil Charles Rosenfarb, lékařský ředitel Státní kanceláře lékařských služeb. ” Jsou povzbuzováni, aby podstoupili vyšetření před nasazením včetně základních audiogramů a neurokognitivních testů.”