Káva se stane nedostatkovým zbožím. Budou si ji moci dovolit jen bohatí

5/5 - (1 vote)

Pokud i vy během dne nepohrdnete šálkem dobré kávy, pak pro vás nemáme dobrou zprávu. Během příštích let se káva stane luxusem, který si nebude moci dovolit každý. Důvodem jsou klimatické změny, kvůli kterým je znehodnocována úroda. Nejenže ubývá půda, na které může být káva pěstována, ale klesá také její kvalita. Nižší objem výroby tak navýší její cenu.

Britský zpravodajský server Metro v uplynulých dnech informoval o tom, že pěstitelé kávy mají značné obavy o její budoucnost. Extrémní teploty, zvýšená vlhkost a klesající cena výkupu kávy způsobují, že se z ní za několik let stane velmi drahé zboží. Už dnes existují místa, kde se produkce kávy snížila z 80% na 20%. A to není to nejhorší, podle odborníků se do roku 2050 stane až 50% půdy pro pěstování kávy nevyhovující.

Pěstitelé kávy se potýkají s problémy už dnes, kdy kvůli rostoucím teplotám musí hledat nové pozemky ve vyšších polohách, kde je optimální klima pro pěstování kávovníků. Nicméně kvůli novým pozemkům dochází k odlesnění větších ploch, což také není v pořádku. Tento poměrně nový trend již pociťují menší zemědělci, kteří nemají možnost investovat do nových pozemků či odrůd.

Bez kávy si přitom mnoho lidí nedovede představit start nového dne. Pijeme ji cestou do práce, v kavárnách, na poradách, rodinných návštěvách a vlastně všude, kde nám přijde vhod. Jen v minulém roce se na území České republiky spotřebovalo 19 400 tun kávy. Přičemž si lidé začínají vybírat kvalitnější a dražší kávu. Nicméně její klesající produkce si v budoucnu vyžádá nárůst cen, a pokud produkce kávy klesne a poptávka zůstane stejná, její cena bude šplhat opravdu vysoko. Káva se doslova stane luxusem, který si nebude moci dovolit jen tak někdo.

Zdroj: metro.co.uk

Sdílet: