Kapitáni amerických lodí požadují ochranu po setkání s ruskou flotilou

Na konci srpna 2020, během cvičení ruského námořnictva poblíž Aljašky, se ruská námořní plavidla setkala s americkými rybářskými loděmi. Rusové nařídili americkým lapačům tresek, aby uhly z cesty “maximální rychlostí”. Incident vyšetřuje americké ministerstvo zahraničí ve spolupráci s vojenským oddělením a pobřežní hlídkou.

Podle pobřežní stráže rybáři lovili ve výlučné americké ekonomické zóně – mohou tam vstoupit rybářská plavidla i zahraniční válečné lodě. Podle rybářů ruská bojová letadla hlídkovala nad jejich loděmi a nařizovala Američanům opustit oblast manévrů.

Velitel ruského námořnictva admirál Nikolaj Jevmenov oznámil, že do cvičení bylo zapojeno 50 válečných lodí a 40 letadel. Součástí cvičení byly mimo jiné i odpalování raket. Podle amerických rybářů našli ve vodách u pobřeží Aljašky pět lodí a jednu ponorku ruského námořnictva. Mnoho odborníků věří, že se taková setkání budou konat stále častěji kvůli oteplování Arktidy, což přitahuje stále více vojenské i ekonomické pozornosti různých zemí.

Po setkání s ruskými válečnými loděmi požadují kapitáni amerických lodí ochranu amerických úřadů, uvádí se v prohlášení At-Sea Fishing Association. Nedávné střety narušily obchodní operace rybářských společností v kritickém bodě sezóny , uvedla v prohlášení pro Senát šéfka At-Sea Stephanie Madsenová.

Některá plavidla hlásila, že nad nimi krouží letadla ruských vzdušných sil v nízké nadmořské výšce, a bylo jim nařízeno opustit oblast určitým kurzem a co nejdříve. Tyto incidenty přiměly ministerstvo zahraničí k vyšetřování incidentů mezi ruskými válečnými loděmi a rybářskými plavidly pod vlajkou USA.

Zdroj: TC

Sdílet: