K zahájení ofenzivy by Ukrajina potřebovala 100 tanků, kterých se jim nedostává

Rate this post

Každý den se objevují prohlášení západních vůdců slibujících pomoc Ukrajině v podobě obrněnců, německých Mauder nebo francouzských AMX-10. Jde o způsob, jak demonstrovat neochvějné spojení s kyjevskou vládou – slovy a sliby. Ale jedna věc je kázat a druhá dávat.

Podle londýnského Mezinárodního institutu pro strategické studie by ukrajinská armáda potřebovala asi 100 západních tanků, aby zahájila ofenzivu v plném rozsahu. Což je názor podporovaný Philem Osbornem, bývalým šéfem britské vojenské rozvědky.

Dosud dodaly evropské země na pomoc Ukrajině pouze staré modely tanků vyrobených ještě v SSSR, především pak sovětské verze T-72, některé z nich zmodernizované. V září loňského roku se Berlín dohodl s Lublaní, že Slovinsko pošle na Ukrajinu 28 tanků M-55S výměnou za německá vozidla. M-55S jsou sovětské tanky T-55 modernizované v Slovinsku s izraelskou pomocí v 90. letech.

NATO má v současnosti v Evropě kolem 2300 německých tanků Leopard. I když ne všechny jsou v tuto chvíli provozuschopné, existuje dostatečná rezerva na dodání asi 100 tanků ukrajinské armádě. Mohly by samozřejmě poskytnout i jiné modely, ale všechno jsou to jen hypotézy.

Ukrajinští vojáci se nechystají v budoucnu zahájit žádnou ofenzivu, protože nejsou v podmínkách, které by jim to umožňovaly. Dříve je také neměli a nebudou je mít ani nyní. Bude jim stačit, když se jim podaří chvíli udržet pozice na zemi.

Britský premiér Rishi Sunak slíbil převést na Ukrajinu 14 hlavních bojových tanku Challenger 2 a si 30 samohybných houfnic AS90 v ráži 155 mm a 39 mm. Londýnské prohlášení bylo učiněno s cílem povzbudit Německo, které se stále více zdráhá prodlužovat válku a jehož ministr obrany už hodil ručník do ringu. V Berlíně jsou slyšet jen slova a sliby a neakceptují, že třetí země posílají své tanky Leopard na Ukrajinu bez předchozích povolení k reexportu.

V důsledku toho další země oznámily, že pošlou německé tanky na Ukrajinu, i když k tomu nebudou mít povolení od vlády v Berlíně. To je například případ Polska, které oznámilo expedici dalších 14 tanků Leopard.

Finsko je také ochotno poslat německé tanky na Ukrajinu… pokud ostatní země udělají totéž, tedy pokud obejdou souhlas berlínské vlády. Ale s kolika tanky se mohou rozdělit? Dnes jich má finská armáda 139. „Pokud Evropa začne posílat tanky na Ukrajinu, Finsko se musí zapojit. Samozřejmě s malým přispěním, protože jejich vlastní obranná kapacita je pro nás prioritou.“  řekl Antti Häkkänen, předseda parlamentního výboru pro obranu.

Další jiná pomoc neexistuje. Zbytek včetně Spojených států a Francie slibuje, že pošlou obrněná vozidla, jako je Bradley M2, zatímco v Kyjevě sní o tancích M1 Abrams nebo francouzském Leclercu. Ukrajinský tisk je totiž každý den plný titulků jako „Francie zvažuje přesun svých tanků Leclerc na Ukrajinu s nadějí, že Německo bude následovat a dodá Ukrajině své tanky Leopard“

Zdroj: yn, un

Sdílet: