Jižní Korea se pouští do boje se znečištěným ovzduším, bude ovládat počasí

Znečištěné ovzduší je globálním problémem, který však některé oblasti světa postihuje více než jiné. Nejohroženějšími jsou přitom velké metropole a oblasti s velkou koncentrací průmyslových aktivit. Kritická je nejnověji situace v jihokorejském Soulu poté, co koncentrace prachových částic minulý týden překročila doporučené množství Světovou zdravotnickou organizací hned čtyřnásobně. Jižní Korea chce problém řešit umělým deštěm.

136 mikrogramů prachových částic na metr krychlový. Takovou hodnotu naměřili minulý týden v hlavním městě Jižní Koreji. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom za bezpečnou koncentraci považuje 25 mikrogramů částic na m³. Samotný Národní institut environmentálního výzkumu v Jižní Koreji definuje 75 mikrogramů / m³ za velmi špatnou kvalitu ovzduší. Situace v Soulu je tedy skutečně kritická.

Jižní Korea se problém se znečištěným ovzduším ve své metropoli rozhodla řešit umělým deštěm. Informoval o tom prezident země Mun Če-in. V projektu by měla Jižní Korea spolupracovat také s Čínou, kterou “obviňuje” z toho, že velká část znečištění přichází právě z jejího území. Podle odhadů by mělo jít až o 70 % pevných prachových částic. Prezident Jižní Koreje také avizoval odklon země od využívání uhelných elektráren.

Umělý déšť chce Jižní Korea spolu s Čínou vytvářet nad Žlutým mořem, které se nachází mezi těmito zeměmi. Jde o poměrně známý technologický proces, jehož výsledky však stále nejsou oficiálně potvrzeny vědeckými studiemi. Při vytváření umělých srážek se do atmosféry s pomocí letadel vypouští nejčastěji jodid stříbrný, nebo “suchý led”, který v mracích zvyšují kondenzaci a pomáhají tak k vytvoření většího množství srážek. Déšť pak z atmosféry “vymyje” pevné prachové částice, které ovzduší znečišťují.

Přesto, že jde o technologicky a finančně nákladný projekt, jehož výsledek je z vědeckého pohledu stále nejistý. Podobné “experimenty” se v minulosti objevily již ve více koutech planety. Počasí se snažilo ovládat Rusko během prvomájových oslav v roce 2016, či samotná Čína v roce 2008 během zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pekingu. Podstata však byla přesně opačná a v těchto případech se země snažily technologicky dešti předejít. Čína však v minulosti testovala i technologie vyvolávající umělý déšť a to konkrétně v oblasti Tibetské náhorní plošiny.

Zdroj: ScienceAlert.com, DailyMail.co.uk

Sdílet:
Loading...