Jeskyně, kterou svět neviděl, se vynořila pod roztátým sněhem Kanady a je plná překvapení

Skvělý objev učinili pracovníci kanadského Ministerstva národních zdrojů. Úplnou náhodou objevili obrovskou jeskyni, a ještě zajímavější je, že doposud nebyla spatřena lidskýma očima. Ačkoliv k objevu došlo minulý rok, jeskyně nepřestává odborníky překvapovat. Možná jde o největší dosud objevenou jeskyni Kanady. Její místo je utajované, a kdo by jí snad chtěl navštívit dostane velmi tučnou pokutu.

Jeskyně byla objevena během rutinního počítání karibu. Tým si jí všiml, když prolétali vrtulníkem nad oblastí Wells Grey Provincial Park v Britské Kolumbii. „Moje okamžitá reakce byla, že to není možné, aby tam dole byla jeskyně.“ Řekla Catherine Hicksonová, geoložka, která se podílela na prvotní expedici do jeskyně a dále dodává, že jde o jednu z největších útvaru tohoto typu v Kanadě.

„Když stojíte na jejím okraji a díváte se dolů, vaše zorné pole dosahuje téměř 1800 metrů. V kanadských jeskyních se vám takový výhled nenaskytne, to se prostě nestane.“ Řekl další účastník expedice, inspektor a speleolog John Pollack.

Jeskyně byla celá staletí skrytá před lidským zrakem

Ještě neobyčejnější je skutečnost, že až do dnešní doby tato jeskyně zůstala zcela ukrytá. Odborníci se snažili najít jakékoliv zmínky o této dosud nepojmenované jeskyni, ale marně. Zatím chce tým zkusit promluvit s domorodými komunitami, které mohou mít ve své historii záznamy o jeskyni. Také vyzvali veřejnost, aby se zapojila do rozklíčování její historie. Každá informace je pro vědce klíčová.

Od svého objevení nepřestává odborníky překvapovat. Prostory jeskyně podporují velmi ojedinělý ekosystém, protože jsou tmavé. Flóra a fauna žijící v takových oblastech náramně prosperuje. A přestože se celý systém nachází v odlehlém a členitém údolí, které je po většinu roku pokryto sněhem, přesnou polohu jeskyně drží odborníci v tajnosti. Důvod je jasný. Chtějí zachovat jedinečnost této oblasti.

Ministerstvo tuto oblast parku trvale uzavřelo. Ve veřejném oznámení stojí, že kdokoliv na toto území vstoupí bude pokutován horentní částkou 1 milión dolarů (přibližně 23 miliónů korun). Odborníci také uvádějí, že nejvíc se o této jeskyni dozvíme příští rok, kdy započnou hlavní a podrobné výzkumné práce. Dosud se geologové potýkali především s problémem financování.

Zdroj: kamloopsthisweek.com

Sdílet:
Loading...