Jen za to, že zde žijete vám tato země zaplatí až 45 000 korun ročně

Představte si, že byste každým rokem ve stejný den obdrželi až 45 000 korun, aniž byste cokoliv udělali. Navíc by vám tyto peníze poslal stát, nebyl by v tom žádný háček, nikdo by po vás tyto peníze zpět nechtěl. Měli byste na ně nárok jen proto, že jste řádným občanem této země. Ne, neděláme si z vás srandu, a pokud si už balíte kufry a říkáte si, že se do takové země přestěhujete, přibalte si spíše teplejší věci, řeč je totiž o americké Aljašce.

Největší americký stát s ne zrovna nejhustší mírou osídlení, vyplácí každému stálému obyvateli podíl ze státního ropného bohatství země. Stálý Fond, jehož obsahem jsou dividendy z ropného bohatství země byl založen už v roce 1976, hned poté, co bylo objeveno naleziště North Slope. Od roku 1982 se pak začaly občanům vyplácet dividendy v hotovosti.

Pro mnohé domácnosti jde o nezanedbatelný příspěvek do rodinného rozpočtu, který v mnoha případech pomáhá překonat strasti, kterým lidé na Aljašce denně čelí. Příkladem jsou vysoké životní náklady spojené s velkou vzdáleností mezi jednotlivými městy. Například vesnice Galena s šesti sty obyvateli je od nejbližšího většího města vzdálena 250 mil a dopravu zajišťuje letecké taxi Colina Browna. Podle něj mu peníze pomáhají krýt rostoucí náklady na benzín.

Částka je každým rokem proměnlivá v závislosti na zásobách ropy státu, doposud ale bylo místním vyplaceno více než 21 miliard dolarů. Zatím se nejvyšší zaznamenaná částka pohybovala ve výši 2 072 dolarů na jednoho občana, což je v přepočtu 47 057 korun. Tato částka byla vyplacena v roce 2015. O dva roky později tato suma klesla na 24 982 korun.

Nárok na výplatu dividend má každý občan, který v zemi setrvá po dobu delší než 180 dní v roce, a nedopustil se za minulý rok žádného trestného činu. Pokud snad uvažujete o přestěhování se na Aljašku, vězte že vše má svůj rub i líc. V tomto americkém státě počítejte s neustále nízkou teplotou, omezeným telefonickým i internetovým připojením na mnoha místech a vysokými cenami za některé z komodit, důvodem jsou vysoké ceny spojené s jejich dovozem.

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet:
Loading...