Jedna z nejznámějších památek v ohrožení! Poblíž Machu Pichu staví letiště

Jen dvacet minut od Svatého údolí u městečka Chinchero započaly přípravné práce, slyšet jsou buldozery, které rekultivují místní půdu a to jen z jediného důvodu. Vyroste zde nové letiště, které má údajně učinit historické místo Machu Pichu dostupnější než kdy dřív. Archeologové, historici i místní jsou ale proti, podle nich výstavba způsobí zkázu inckého města a jeho okolí.

Britský server The Guardian informoval veřejnost o výstavbě letiště, které má ulehčit cestu k památce Machu Pichu. Do této doby se k inckému městu mohli turisté dostat ze vzdálenějšího města Cuzca, jehož letiště má pouze jednu ranvej určenou pro úzkotrupé letouny. Nicméně nové letiště má být mezinárodního charakteru a jeho výstavbu podporují země jako Jižní Korea a Kanada. I proto jsou historici přesvědčení, že vše povede ke zkáze Machu Pichu.

Letiště všechno zničí

Expertka na peruánské umění z univerzity Cambridge Natalia Majlufová, se pro server Guardian vyjádřila následovně „Místní krajina byla vybudována člověkem, Inkové byli ti, co navrhli a postavili terasy a cesty, které dnes můžeme pozorovat. Letiště všechno zničí.“ Její obavy jsou na místě, protože Machu Pichu není jedinou památkou v ohrožení.

Nové letiště totiž bude vybudováno jen dvacet minut od Stvatého údolí, které je v podstatě epicentrem incké kultury, to znamená přímo v srdci toho, kvůli čemu sem turisté jezdí. V ohrožení jsou tedy i ruiny Ollantaytambo.

Samozřejmě nezůstalo jen u nespokojenosti odborníků a široké veřejnosti. Byla vytvořena petice, kterou podle Majlufové podepsal snad každý významný historik a archeolog z města Cuzca, jejím obsahem je žádost, aby prezident Martína Vizcarru celou situaci přehodnotil a nechal letiště vybudovat dál od Chinchera.

Odborníci chrání památku, místní svůj život

Archeologové tedy bojují za záchranu památky a místní zase za styl jejich života. Mají totiž obavy, a nejspíš i právem, že letiště zpřístupní památku natolik, že se celkově změní styl jejich života a naruší se tamní atmosféra. Lidé zde totiž žijí velice poklidným tempem, nejsou tam zloději, žádná kriminalita prostě ráj na zemi. Ale s otevřením mezinárodního letiště se vše změní.

Do budoucna to tedy vypadá, že jediným řešením jak Machu Pichu a jeho okolí ubránit před návalem turistů, bude omezení počtu vstupů, které uděluje UNESCO v podobě doporučení. Jen v roce 2017 navštívilo incké město více než 1,5 miliónů turistů, což už byl dvojnásobek doporučeného limitu. S novým letištěm bude hůř.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet:
Loading...