Jedna z největších záhad Stonehenge odhalena: Odkud pochází slavné megality?

Další záhada Stonehenge byla rozluštěna. Odborníci zjistili, odkud přesně se vzaly masivní balvany, které byly použity na stavbu na dvou místech v západním Walesu, který leží asi 300 kilometrů od jejich momentálního umístění na Salisburské pláni.

Vědci vyřešili další ze záhad, kterými je opředena britská megalitická stavba Stonehenge. Podařilo se jim identifikovat přesná místa, odkud masivní balvany pocházejí. Prapředci Britů je našli v oblastech Craig Rhos-y Felina a Carn Goedog, které se nacházejí nedaleko sebe v západním Walesu.

Přeprava balvanů ale nebyla vůbec jednoduchá. Na tajemné místo v hrabství Wiltshire, kde skončily, to je zhruba 300 kilometrů. Každý balvan přitom dosahuje váhy až 30 tun. Podle odborníků byl při přepravě nejprve použit primitivní kladkový systém z klád a lan.

Archeologové si dlouho lámali hlavu nad tím, odkud balvany pocházejí. Jejich chemické složení totiž neodpovídá žádným okolním nerostům. Podle nich zde bylo původně 80 menhirů, z nichž se ale dochovala jen asi polovina.

“Na tomto objevu je nejvíc vzrušující to, že jsme zase o krok blíže k odhalení tajemství Stonehenge – proč ty kameny pocházejí z takové dálky. Každý jiný neolitický monument je z megalitů přinesených z oblasti vzdálené přibližně 15 kilometrů. Nyní se zabýváme tím, co bylo před 5000 lety tak zvláštního na oblasti Preseli Hills a zda zde tedy také nebyly nějaké důležité kamenné kruhy, které byly postaveny ještě předtím, než byly kameny přemístěny do Stonehenge, ” prozradil médiím profesor Mike Parker Pearson z University College London, který výzkum vede.

Archeologům ale zároveň není dodnes zcela jasné, proč vlastně Stonehenge vznikl. Naleziště z mladší doby kamenné, které je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO, mohlo být svatyní či observatoří.

Zdroj: TTI

Sdílet: