Jeden z Havajských ostrovů byl právě vymazán z mapy díky hurikánu

Hurikán kategorie 5 označuje nejvyšší možný stupeň tropických bouří. Jeho následky jsou vždy zdrcující a jinak tomu nebylo ani začátkem října. Napříč Havajskými ostrovy se prohnal hurikán Walaka a jeden z ostrovů smazal z povrchu zemského a světových map na dobro.

Východní ostrov, vzdálený 885 kilometrů od Honolulu, domov ohrožených tuleňů a želv, po hurikánu Walaka prostě zmizel pod hladinou moře. Rozprostíral se na ploše 4,5 hektarů, ačkoliv neodpovídá většině standardům, byl největším v atolu. Do roku 1952 hrál také klíčovou roli pro americkou pobřežní stráž, která zde měla svou stanici. Navíc je ostrov domovem ohrožených, mořských želv zelených, které zde pravidelně zahrabávají svá vejce.

Po bouři, která zesílila kvůli klimatickým změnám, satelitní snímky americké společnosti Fish and Wildlife Service (FWS) odhalili, jak je tento ostrov zcela ponořen pod vodou. Zatím není jasné, jaké následky potopený ostrov představuje pro místní ekosystém, rozhodně to ale není dobré.

„Přibližně 96 % havajských zelených želv žije v okolních vodách a využívají tento ostrov“ uvedl pro ABC News klimatolog Chip Fletcher.  Ztráta ostrova byla pro Fletchera zvláště bolestivá, hlavně kvůli 2000 leté historii. Jeho tým ale ostrov zkoumal teprve od července tohoto roku.

Východní ostrov v květnu tohoto roku
Východní ostrov teď

„Nejprve jsem nadával, chápejte ostrov prostě zmizel ze dne na den. Byl pravděpodobně 1000 možná 2000 let starý a my jsme na ostrově byli teprve v červenci, takže jeho ztráta pro nás představuje obrovskou smůlu“ dodává klimatolog.

Zmizení Východního ostrova jen upozorňuje na potencionální nebezpečí, které hrozí těmto malým křehkým ostrovům, jako byl tento. Očekává se nárůst mořské hladiny, který bude čím dál větší a to znamená pro tyto ostrovy jasný konec.

Životopisec Bill McKibben na svém Twitteru zveřejnil následující: „V příštích letech budeme bohužel svědky mnoha takových případů a bude to opravdu smutné.“

Existuje šance, že se ostrov znovu objeví, poznamenal místní magazín Honolulu Civil Beat. Jenže trvalo by to strašně dlouho, než by se ostrov znovu objevil, a hlavně byl stabilní, také obnovení okolních korálů může trvat roky. Pokud někdo potřebuje příklad dopadu klimatických změn na naši planetu, máte ho před očima.

Zdroj: theweathernetwork.comabc.net.aucivilbeat.org

Sdílet: