Japonská vláda udělala obrovský krok zpět, povolila komerční lov velryb

Japonsko odstupuje z Mezinárodní velrybářské komise (IWC), čímž se v zemi obnoví komerční lov velryb. Toto rozhodnutí oznámil ve středu generální tajemník japonské vlády Jošihide Suga. „Rozhodli jsme se vystoupit z Mezinárodní velrybářské komise s cílem obnovit komerční lov těchto zvířat, a to v červnu následujícího roku.“

Generální tajemník také poukázal na omezení, která toto rozhodnutí doprovází. Svůj lov zaměří jen na teritoriální vody Japonska a její hospodářské zóny. Údajně by neměli lovit ani v antarktických vodách ani na jižní polokouli.

Na místo jejich ochrany, povolí jejich komerční lov Zdroj: Daily Mail

Komerční lov velryb byl IWC od roku 1986 zakázán. Celosvětovou dohodu podepsalo více než 80 národů. Avšak řada zemí, jako Japonsko, Rusko, Dánsko a Island projevují neustálý nesouhlas s tímto zákazem. Japonsko dokonce žádalo o náhradu plošného zákazu speciálními kvótami na výlov takových druhů, které se ve vodách vyskytují v dostatečném počtu.

Už v září Mezinárodní velrybářská komise návrh Japonska o zrušení zákazu zamítla. Podle generálního tajemníka Suga, japonská vláda o svém rozhodnutí, zcela vystoupit z komise, uvědomí IWC do konce roku.

Nejnovější údaje z IWC ukázaly, že v Japonsku bylo zabito 333 velryb, z nichž 120 bylo březích. Všechny byly uloveny v antarktických vodách v období od prosince do února 2017/2018.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...