Jak vypadal soudný den dinosaurů? Země se proměnila v peklo

Prudký náraz u dnešního pobřeží Mexika měl podle zjištění vědců sílu až deset miliard atomových bomb, jaké byly během Druhé světové války shozeny na japonskou Hirošimu. I k takovým závěrům dospěli Texaští vědci, kteří zrekonstruovali soudný den dinosaurů.

Díky důkladným vrtům do skály pod kráterem, s cílem získat vzorky vzácných jader 500 až 1300 metrů pod mořským dnem, se geologům podařilo zrekonstruovat to, co se stalo v ten osudný den. K výsledným závěrům jim pomohla objevená roztavená hornina, dřevěné uhlí a zvláštní nepřítomnost síry.

Meteorit s rychlostí 20 kilometrů za sekundu vyhloubil do země obrovský kráter s devastujícími následky pro celou planetu. Následná vlna tsunami dosahovala až 90 metrů a smetla vše v okolí několikaset kilometrů. Prakticky vše v okruhu 800 kilometrů od dopadu meteoritu rázem vyhynulo. Do ovzduší se dostaly miliardy tun prachu a oxidů síry, které nepropouštěly sluneční světlo, čímž se Země ochladila o 25 stupňů na 15 let.

Po dopadu se také ne Zemi rozpoutaly silné požáry, které vyhubily 75 procent živočišných druhů. Shořely tisíce kilometrů lesů a ekosystém naší planety byl na dlouhé roky rozvrácen. Co nepodlehlo požárům, bylo co nevidět vystaveno třeskuté zimě.

Vědci jsou přesvědčeni o tom, že skutečným zabijákem byla síra v atmosféře. „Ne všichni dinosauři zemřeli ten den, ale jejich převážná část ano. Skutečný vrah musel být atmosférický. Jediný způsob, jak docílit celosvětového masového vyhynutí je nějaký atmosférický efekt.“ Prozradil geofyzik Sean Gulick z Texaské univerzity v Austinu.

Zdroj: CC

Sdílet:
Loading...