Jak bude vypadat vaše město v roce 2050? Praha bude mít stejné klima jako hlavní město Gruzie

Teploty překonávající rekordy, extrémní změny počasí či zpráva OSN o tom, že přírodní katastrofy se odehrávají alespoň jednou týdně. To vše by nás mělo znepokojovat natolik, že se nad sebou zamyslíme a změníme své chování. Některé to však nemotivuje, protože si myslí, že se jejich města změny nijak nedotknou.

Pravda je však někde jinde. Klimatické změny a s nimi spojené jevy budou realitou pro celý svět a pro každého z nás. Portál IFLScience upozornil na mapu, která vám přiblíží, jak konkrétně to bude vypadat ve vašem městě v roce 2050, pokud bude svět pokračovat takovým neudržitelným způsobem, jakým funguje dnes.

Při tvoření mapy využili odborníci data ze svých předchozích výzkumů či z meteorologických radarů. Na jejich základě spárovali vždy dvě města. Snažili se představit si, jaké klima budou mít v roce 2050 dnešní města. Následně k nim našli dvojče, které má takové klima už dnes. Při pohledu na mapu zůstanete někdy opravdu překvapeni.

Odborníci si vybrali, že budou využívat optimistický scénář, což znamená, že pokud se nenaplní jejich pozitivní předpoklady, na mnoha místech bude ještě tepleji. I přírodní katastrofy budou pravděpodobně častěji.

Nejvýrazněji změny se podle mapy odehrají v severských částech světa. V Evropě očekávají odborníci oteplení o 3,5 stupně Celsia v létě a o 4,7 stupně Celsia v zimě. Běžná severská města budou zažívat teploty, na jaké byly zvyklé lokality 1000 kilometrů jižněji.

I tropická města pocítí změny. Budou bojovat se suchem a extrémními přívalovými dešti. Právě ty jsou nebezpečné, protože dokáží pro svou sílu zničit ulice, bydlení či úrodu. S pěstováním budou mít již tak problém, protože bez průběžných dešťů a se stoupající mírou sucha budou muset vymyslet, jak zavlažovat opravdu rozlehlé plochy.

V mapě se nachází také Praha. V roce 2050 bude mít naše hlavní město klima jako dnešní Tbilisi, což je hlavní město Gruzie. Maximální teploty v nejteplejším měsíci stoupnou o 6,5 stupňů Celsia a o 2,8 stupně Celsia v nejchladnějším měsíci, což bude znamenat, že průměrná roční teplota se změní o 1,8 stupně Celsia.

Celou mapu najdete na stránce Crowther Lab. Objevit na ní můžete také změny v jiných městech, která vás zajímají.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...