Indonéská sopka se následkem erupce snížila o 228 metrů

Indonéská sopka Anak Krakatau ztratila dvě třetiny své výšky a téměř tři čtvrtiny celkové hmotnosti. Ztráty byly vyvolané několikanásobnými erupcemi sopky, ke kterým došlo minulý týden. Milióny kubických metrů skal a jiných úlomků se sesunulo do moře, což také vyvolalo masivní přílivovou vlnu tsunami.

Série výbuchů sopky Anak Krakatau a následné tsunami, usmrtilo více než 420 lidí. Desítky tisíc obyvatelů pobřežních oblastí Sundského průlivu, který se nachází mezi ostrovy Jáva a Sumatra, přišli o střechu nad hlavou.

Vědecký institut PVMBG vypočítal, že vulkán přišel o 150 až 180 miliónů kubických metrů ze své celkové hmotnosti, která dnes činí pouhých 40 až 70 miliónů kubických metrů. Indonéské úřady vyhlásily minulý čtvrtek druhý nejvyšší stupeň pohotovosti. Také rozšířili okruh zákazu vstupu k okolí sopky z 3 kilometrů na 5.

Anak Krakatau vznikl v roce 1927 v okolí sopky Krakatoa, která vybouchla roku 1883 a na několik let zásadně ovlivnila globální klimatické podmínky. Za 90 let dosáhla nadmořské výšky 405 metrů.

Zdroj: Science Alert

Sdílet: