Humanoid i dvouhlavý had: Na planině Nazca objevili více než 140 nových geoglyfů

Humanoid se dvěma tvářemi nebo obrovský had, který pohlcuje člověka. Vědci z univerzity v Jamagatě objevili na náhorní plošině Nazca v Peru, celkem 143 nových geoglyfů. Způsoby, jakým byly obrazce vytvořeny a jejich význam je stále záhadou.

Starověké geoglyfy se rozprostírají na náhorní plošině Nazca v Peru. Už v roce 1994 se tato oblast dostala na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a už tehdy bylo na plošině objeveno 30 obrazců. Letecké průzkumy a práce v terénu, které pokračovaly až do roku 2015 vedly k objevu více než 40 dalších linií. V současné době došlo k dalším objevům, a to díky analýzy 3D dat a s pomocí umělé inteligence.

Vědci z univerzity v Jamagatě podrobně analyzovali letecké snímky planiny Nazca, když si díky laserům všimli podivného vroubkování v zemi. Okamžitě je napadlo, že může jít o další obrazce. Jak samotní vědci tvrdí, měli k dispozici tak obrovské množství dat, že stanovení rozsahu všech objevených geoglyfů by pouhým lidským okem trvalo nepřeberné množství času. Proto použili umělou inteligenci, která objemná data dokázala zanalyzovat mnohem rychleji.

Linie by měly pocházet z doby 100 let před našim letopočtem až 300 let našeho letopočtu. Úplně poprvé byly objeveny v polovině 16. století španělskými kolonizátory, kteří je považovali za jakési turistické značení. Opravdový význam a vůbec způsob, jakým byly obrazce vytvořeny, je stále předmětem mnoha debat. Samotní vědci z univerzity v Jamagatě, kteří tyto linie studují již 15 let tvrdí, že je před nimi ještě velký kus práce.

Archeologové a historici zatím nedospěli ke shodě ohledně toho, jak představitelé kultury Nazca, kteří obývali tuto náhorní planinu v polovině prvního tisíciletí našeho letopočtu, dokázali „nakreslit“ tak obrovské obrazce. Vědci vedou také spory o tom, jakou roli hrály geoglyfy v životě Indiánů. V různých letech rovněž zazněly názory, že se jednalo o svérázné „observatoře“ nebo vyobrazení souhvězdí.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...