Hranice mezi lidským světem a světem Bohů, to je nebeská brána v pohoří Tianmen

2.7/5 - (3 votes)

Už jste někdy navštívili místo, které vám naprosto vyrazilo dech, protože vypadalo jako z jiného světa? Protože přesně takovým místem je národní park Tianmen v Číně. Přezdívá se mu Avatarské hory, neboť se jím mimo jiné částečně inspiroval James Cameron pro svůj velkofilm. Když tyto hory poprvé spatříte na vlastní oči, budete si opravdu připadat spíš jako na planetě Pandora než na planetě Zemi.

Národní park Tianmen (v překladu „nebeská brána“) je tvořen obrovskými vápencovými plošinami se strmými útesy a ostrými vrcholy. Velké množství návštěvníků vyhledává park nejen pro jeho přírodní krásy, ale také s cílem pomodlit se v Tianmenském chrámu za svou ochranu a zdraví.

Místní lidé jsou přesvědčení, že je hora propojena s oblohou a má nadpřirozené síly. A vlastně se není až tak čemu divit. Ve 20. století k zajímavému úkazu. Z vrcholu hory, který leží ve výšce 1500 metrů, se náhle spustil vodopád. Proud vody tekl přibližně 15 minut a stejně jako se náhle objevil, tak i náhle proud vody zmizel. Tento jev se opakoval ještě v roce 1949 (založení Čínské republiky), 1976 (smrt Maa Ce-tunga), 1989 (potlačení studentské demonstrace v Pekingu) a 1998 (poslední potopa). Pověrčiví Číňané věří, že tyto souvislosti nejsou náhodné.

Nejdelší lanovka světa

Nejlepší způsob, jak se dostat na vrchol slavné hory, nabízí lanovka. Spojuje železniční stanici v Zhangjiaji s vrcholem hory a Číňané ji rádi prezentují jako „nejdelší lanovku v horách na světě“. Její údaje jsou skutečně působivé: 98 kabinek, celková délka 7455 metrů, převýšení 1279 metrů a v některých místech až 70-stupňový úhel.

Adrenalinová jízda trvá asi 30 minut, přičemž její poslední část vede přes strmé útesy horských vrcholů. Lanovka se spouští ráno v 7:30 hod. (Resp. 8:00 hod. v zimním období) a je dobré si přivstat. Jinak strávíte čekáním i dvě hodiny. Výhled na vrcholky kopců, hluboká údolí a 99 ostrých zatáček si chtějí vychutnat všichni.

Visuté chodníky

Šedesát metrů dlouhý a 1,6 metrů široký chodník je častokrát označován jako „procházka víry“. Vysvětlení je prosté. Během procházky po visutém chodníčku ze skla s neuvěřitelnou propastí po vámi, vás jednoduše donutí vzývat všechny svaté. Pokud nejste vyznavačem adrenalinových zážitků, pak je lepší toto místo navštívit během zamlžených dní. Procházka chodníkem bude jednodušší ale neužijete si žádného výhledu, a tak vlastně celý výlet ztrácí pointu. Když ale překonáte svůj strach, budete nadšeni výsledkem.

Otevřená sedačková lanovka

Jakmile dojdete na konec vysutých chodníků, můžete nasednout na sedačkovou lanovku pro dva, která vás doveze na vrchol hody. Cesta přes hustě zalesněné vrcholky trvá asi 20 minut a nabízí nádherné výhledy na okolí. Na vrcholu se nedaleko výstupní stanice nachází slavný Tianmenský chrám.

Cesta do oblak

Výhledy – nevýhledy, mnoho návštěvníků Tianmenského parku považují za nejzajímavější atrakci cestu, která vede k slavné jeskyni. Známá je i jako „cesta do nebes“ nebo 99 Bends a patří k nejpůsobivějším cestám světa. Část se serpentinami měří asi 11 kilometrů, během nichž vystupuje z 200 do 1300 metrů nad mořem. To umožňuje přesně 99 ostrých zatáček. Cesta autobusem trvá asi 20 minut, ale cestovatelé se slabším žaludkem by se měli této jízdě raději vyhnout.

Nebeská brána

Tianmeská skála, známá také jako Nebeská brána je 131 metrů vysoký a 57 metrů široký otvor, který vznikl erozní činností mezi dvěma vrcholy. Údajně v roce 263 prostě kus hory odpadl. Jde o nejvýše položenou jeskyni tohoto druhu na světě. Pokud nemáte žaludek na cestu autobusem po 99 Bends, musíte k jeskyni vyšlapat po 999 úzkých schodech, což trvá asi 30 minut. Tehdy si budete moci říct, že jste vylezli po „schodech do nebe „, a zaklepali na „nebeskou bránu.“

Výhled z jeskyně však nestojí za mnoho a je to tu vždy přeplněné turisty. A ještě jeden postřeh – využití čísla 9 není náhodné. Právě tato číslice je podle taoistické tradice symbolem císaře (syna nebes) a zdůrazňuje záhadnost tohoto místa na pomezí lidského a božského světa.

Sdílet: