Hrad Chillon – strážce Alp

Hrad Chillon je nepochybně jedním z největších pokladů středověké architektury v Evropě. V průběhu století prošel relativně malými úpravami, díky nimž si i dnes můžeme připomínat dny slávy hrabat a vévodů Savoye. Navíc nádherná poloha přímo na úpatí Alp, na břehu Ženevského jezera, přitahovala jako magnet skvělé umělce, kteří hrad proslavili ve světě.

Hrad Chillon je nepochybně jedním z nejkrásnějších svého druhu na světě. Objekt je natolik úchvatný, že dokonale odvádí pozornost od nežádoucích fragmentů okolní krajiny. Hned vedle je totiž železniční trať, pak ulice a dálnice. Nicméně když se k dostanete k hradu, ničeho kolem si nevšímáte. Jako by tam prvky infrastruktury vůbec neexistovaly.

Poprvé se zmínka o hradu objevuje v polovině dvanáctého století a je spojena se Savojskou rodinou, která v následujícím století ovládla 2/3 území dnešního Švýcarska. Díky pevnosti mohli ovládat dvě nejdůležitější cesty spojující Itálii se západní Evropou. Údržba silnic a ochrana cestujících v této oblasti se projevily jako lukrativní obchod. Díky své strategické poloze se hrad Chillon stal opravdovým strážcem Alp.

Hrad nebyl nikdy skutečně obýván, sloužil spíše pro příležitostné události. I tak ale každý jeho majitel investoval do jeho rekonstrukce a nějakým způsobem stavbu rozšířil, díky čemuž se uchovala jeho podoba dodnes. Obrovský interiér hradu a jeho řemeslné zpracování působí skvělým dojmem. Pokud se tedy vydáte hrad navštívit, vymezte si alespoň dvě hodiny času.

Sdílet:
Loading...