Horník z Tanzanie se stal přes noc milionářem, podařilo se mu vykopat dva vzácné drahokamy

Horník v Tanzanii se stal přes noc multimilionářem, když našel dva kusy syrového drahokamu tanzanitu, které patří k největším, jaké byly kdy objeveny. Horník je prodal vládě, informovali ve čtvrtek tiskové agentury AFP a AP.

Sanin Kuryan Laizer vykopal drahokamy vážící 9,27 a 5,1 kilogramu v kopcích Mirerani na severu Tanzanie, tedy v oblasti, kterou dal prezident John Magufuli v roce 2018 oplotit, aby zabránil pašování těchto drahokamů. Horník je prodal vládě za 7,7 miliardy tanzanských šilinků, což je v přepočtu necelých 78 miliónů korun.

Tanzanit poprvé našli v roce 1967 na úpatí spící sopky Kilimandžáro. Region Manyara v severní Tanzanii je jediným známým místem na světě, kde se tyto drahokamy dají najít. Klenotníci po nich dychtí pro jejich pozoruhodné fialovomodré zbarvení a třpyt.

Ministr pro nerostné bohatství Doto Biteko ve středu ve státní televizi řekl, že vláda kupuje tyto vzácné nerosty proto, aby je zachovala. “Dnes veřejně podepisujeme dohody, abychom umožnili převod peněz – a vláda uznává, že Laizer je nový miliardář,” oznámil ministr, přičemž částku uvedl v místní měně.

Laizer v televizním interview řekl, že plánuje otevřít nákupní centrum a školu pro svou komunitu. “Peníze, které jsem dnes dostal, rozdělím do několika rozvojových aktivit,” dodal. Tanzanie je bohatá země, prohlásil prezident Magufuli, když horníkovi blahopřál.

Tanzanit se našel pouze v této východoafrické zemi. Důlní činnost představovala v roce 2019 kolem 17 procent hrubého domácího produktu (HDP) tohoto východoafrického státu. Magufuliho administrativa zavedla reformy, jejichž cílem je zastavit pašování a zvýšené hromadění příjmů v tomto sektoru.

Zdroj: R

Sdílet:
Loading...