Horníci hledali drahokamy, namísto toho objevili prehistorické monstrum

Skupina horníků, kteří v kanadské Albertě hledají drahokamy, našla celistvou kostru starověkého dravého mořského plaza. Kostra měří neuvěřitelných sedm metrů. Exemplář skončil v Královském Tyrrelově muzeu paleontologie.

Začátkem tohoto roku horníci pracující pro společnost Enchanted Designs Limited kopali v geologickém útvaru známém jako Bearpaw Formation. Tuto oblast během pozdního období křídy před 70 miliony let, zaplavila voda. Horníci pátrali po Amolitu, barevném drahokamu tvořeném zkamenělými zbytky měkkýšů, který kdysi dominoval zemi.

Vzhledem k množství mořských živočichů, kteří před miliony let obývali tuto část Kanady, nebylo pro horníky velkým překvapením, když narazili na pozůstatky prehistorického monstra. Není však běžné, aby objevili celistvou a několik metrů dlouhou kostru, v tak dobrém stavu. Odborníci tvrdí, že jde o pozůstatky mořského plaza nazývaného mosasaurus.

fotografie Mosasauruse
Takto prehistorické zvíře vypadalo

V minulosti toto zvíře dominovalo potravinovému řetězci. “Máme všechno, od hlavy až po konec ocasu,” pochlubil se Donald Henderson z muzea paleontologie ve městě Drumheller, kde je v současnosti kostra vystavena.

Kostra je již vystavena v muzeu

Přestože je mosasaurus z rodu ještěrů už dávno vyhynulý, někteří z jeho nejbližších příbuzných se stále potulují po Zemi ve formě hadů či ještěrek. Henderson se domnívá, že v minulosti existovalo 38 druhů gigantických ještěrů, všechny však vyhynuli před 66 miliony let společně s dinosaury.

Zdroj: Geek.com

Sdílet:
Loading...