Holandský architekt vytvořil plovoucí domy, odolné vůči živelným katastrofám

Není pochyb o tom, že přírodní katastrofy jsou stále častější a jejich následky krutější. Pokud nezměníme styl našeho života, nemůžeme očekávat změny k lepšímu. Lidstvo je největším zdrojem emisních plynů, přičemž největší množství je do ovzduší vypouštěno pomocí spalování fosilních paliv. Následkem je globální oteplování, to povede k zvýšení hladiny moří, záplavám, hurikánům a jiným živelným pohromám. Přesně kvůli těmto jevům lidé každým rokem přichází o své domovy. Zatímco životní styl nezměníme tak rychle, můžeme se alespoň připravit na jeho následky.

Holandský architekt Koen Olthuis se právě na základě těchto událostí rozhodl, navrhnout naprosto soběstačné domy, odolné vůči přírodním katastrofám, postavené nad hladinou moří a oceánů. Architekt svůj nápad popsal magazínu Futurism slovy „Nemůžeme už čekat na opatření, která povedou ke snížení emisí uhlíku. I kdyby se tak stalo, trvalo by dlouho, než by se Země dostala do normálu. Proto musíme učinit jiná opatření, jako jsou plovací domy, odolné vůči katastrofám.“

Již minulý rok se Koen Olthuis spojil s firmou Waterstudio a Arkup, které se již podobnými projekty zabývaly. Výsledkem jejich spolupráce jsou návrhy a samotné domy o rozloze přibližně 404 m2, které jsou díky různých kombinací systémů šetrných k životnímu prostředí, naprosto soběstačné. Jinými slovy, tyto domácnosti jsou plné vychytávek, díky kterým nepotřebujete elektřinu ani žádnou jinou síť. Dům se o vše postará.

Součástí plovoucích domů jsou 30kW solární panely a 1000 kWh lithium – iontové baterie. Ty se starají o energii v domácnosti. Na střeše se pro změnu shromažďuje dešťová voda, která je odváděna do středu domu, kde ji filtrována a čištěna pro budoucí použití. Domy jsou prostorné s dostatkem místa pro celou rodinu. K dispozici je i posuvná terasa, tu můžete umístit na jakoukoliv stranu domu.

Společnost Arkup popisuje domy jako „nový způsob života na vodě, kde se můžete cítit 100% bezpečně a chráněně.“ Pocit bezpečí dodávají skleněné panely odolné silným nárazům. Dům navíc stojí na hydraulických sloupech, které v případě nárůstu hladiny vody, nebo v případě silných hurikánů, mohou celý dům zvednout až o 12 metrů. Pokud stále máte pochyby, hydraulické sloupy mohou přemístit dům na jiné místo rychlostí 7 uzlů.

Dnes se nám tyto domy mohou zdát jen jako stylový způsob bydlení, kterým můžeme příznivě ovlivnit naše životní prostředí. Stejně jako hausbóty. Pouze čas ukáže, jak efektivní tyto stavby budou. Třeba v budoucnu bude daleko přirozenější žít v domech na vodě nežli na zemi.

Sdílet:
Loading...