Hodiny soudného dne se posunuly vpřed – jsme nejblíže apokalypse za posledních 76 let

5/5 - (1 vote)

Hodiny soudného dne se po třech letech posunuly vpřed. Lidstvo dnes čelí větším existenčním hrozbám, než tomu bylo během studené války. Máme pouhých 90 vteřin do půlnoci.

Doomsday Clock si představte jako hypotetické hodiny, které odpočítávají lidstvu čas, který nás dělí od globální katastrofy, absolutní zkázy a zániku. Když se ve světě stane něco negativního, co zapříčiní rozsáhlou síť důsledků, ručičky hodin se posunou směrem k půlnoci, směrem k apokalypse. Když svět udělá dobré rozhodnutí, pozitivní krok k obecnému blahu planety, ručičky hodin se od půlnoci znovu oddálí.

Existují od roku 1947 tedy od dob, kdy se bipolárně rozdělený svět zmítal v hrozbě nukleárního konfliktu. Nastavování hodin, a tedy i analýzu globálních problémů má na starosti akademický žurnál Bulletin of the Atomic Scientists (BAS).

Poslední tři roky se hodiny zasekly na čase 100 vteřin do půlnoci, tedy do zkázy. Nicméně pokračující ruská invaze na Ukrajinu, klimatická krize a biologické hrozby, jako je nekontrolovatelné šíření Covid-19, byly hlavními důvody posunu ručičky směrem vpřed. „Žijeme v době bezprecedentního nebezpečí a čas soudného dne tuto realitu odráží. 90 sekund do půlnoci je nejblíže, kdy byly hodiny nastaveny k půlnoci, a je to rozhodnutí, které naši odborníci neberou na lehkou váhu,“ prohlásila Rachel Bronson , prezidentka a generální ředitelka BAS, na tiskové konferenci.

Aby bylo možné každý rok rozhodnout o čase, svolává Vědecká a bezpečnostní rada BAS dvě pololetní setkání 18 odborníků z oblasti diplomacie, jaderné vědy, změny klimatu, převratných technologií a vojenské historie, aby diskutovali o měnících se hrozbách, které lidstvo samo představuje. Aby členové Vědecké a bezpečnostní rady vyhodnotili tato nebezpečí, konzultují se s kolegy ve svých příslušných oborech a se Sborem sponzorů Bulletinu – 11 z nich jsou nositelé Nobelovy ceny – předtím, než se dohodnou na pozici hodin.

„Hodiny soudného dne bijí na poplach pro celé lidstvo. Jsme na pokraji propasti. Ale naši vůdci nejednají dostatečně rychle ani v dostatečném měřítku, aby zajistili mírumilovnou a obyvatelnou planetu,“ Mary Robinsonová, předsedkyně lidské organizace na ochranu práv The Elders a bývalý vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Zdroj: ls

Sdílet: