Hodiny soudného dne: Do absolutní zkázy zbývá světu pomyslných 90 vteřin

4/5 - (1 vote)

V minulém roce se Hodiny soudného dne posunuly vpřed na 90 vteřin do půlnoci. Ručičky hodin se posunuly po třech letech. A letos zůstávají na pomyslných 90 vteřinách do půlnoci, tedy do absolutní zkázy lidstva. To znamená, že čelíme větším existenčním hrozbám, než tomu bylo za dob studené války.

Doomsday Clock si představte jako hypotetické hodiny, které odpočítávají lidstvu čas, který nás dělí od globální katastrofy, absolutní zkázy a zániku. Když se ve světě stane něco negativního, co zapříčiní rozsáhlou síť důsledků, ručičky hodin se posunou směrem k půlnoci, směrem k apokalypse. Když svět udělá dobré rozhodnutí, pozitivní krok k obecnému blahu planety, ručičky hodin se od půlnoci znovu oddálí.

Existují od roku 1947 tedy od dob, kdy se bipolárně rozdělený svět zmítal v hrozbě nukleárního konfliktu. Nastavování hodin, a tedy i analýzu globálních problémů má na starosti akademický žurnál Bulletin of the Atomic Scientists (BAS).

I když se letos ručičky hodiny neposunuly vpřed, rozhodně nejde o známku stability. Právě naopak. Podle vědců existuje „neustálá bezprecedentní úroveň rizika“ hrozeb včetně války, klimatické krize či dramatických důsledků pokroku umělé inteligence.

„Válka na Ukrajině a rozšířená, narůstající závislost na jaderných zbraních zvyšují riziko jaderné eskalace,“ uvedla rada v prohlášení.

„Čína, Rusko a Spojené státy vynakládají obrovské sumy na rozšíření nebo modernizaci svých jaderných arzenálů, čímž zvyšují všudypřítomné nebezpečí jaderné války v důsledku omylu nebo špatného odhadu.“

„Pouze velké mocnosti jako Čína, Amerika a Rusko nás mohou stáhnout zpět. Navzdory hlubokým antagonismům musí spolupracovat – jinak jsme odsouzeni k záhubě.“

Zdroj:sn

Sdílet: