Hluboko v lesích Německa se skrývá opuštěné Zakázané město, sloužilo nacistům i sovětům

Uvnitř hlubokého borovicového lesa východního Německa leží opuštěný vojenský komplex, známý jako Zakázané město.  Jeho dominantou je vysoká socha Vladimira Iljiče Lenina, která stojí před bývalým sídlem nejvyšších představitelů nacistické či sovětské armády, kteří odsud plánovali své vojenské operace.

Opuštěný vojenský komplex se rozprostírá za mohutnou visací bránou v klidné části Wünsdorfu. Poslední ruský voják odsud odešel před pětadvaceti lety hned po pádu železné opony, od té doby je Zakázané město prázdné. Vždy tomu ale tak nebylo. Komplex byl ve své historii domovem přibližně 40 000 sovětských vojáků, díky čemuž si vysloužil přezdívku „Malá Moskva ve východním Německu“.

Historie města je vskutku bohatá, proto je také celý areál považován za německý unikát. Své vojenské akce tu řídili Vilém II. Pruský, Adolf Hitler a v poslední řadě zástupci Sovětského svazu. V dobách, kdy se východní Německo označovalo za NDR tedy Německou demokratickou republiku, bylo na jejím území rozmístěno přibližně 500 000 sovětských jednotek, vojenský komplex ukrytý hluboko v lesích pak byl jejich hlavním ústředím.

Socha Vladimira Iljiče Lenina před Domem důstojníků

Ruské město uprostřed Německa

Podle průvodců, kteří dnes provádí opuštěným komplexem turisty, bylo toto místo v historii plné škol a obchodů, ve kterých se neprodávalo nic jiného než sovětské výrobky. Údajně to mělo vojákům, kteří zde museli zůstat dva až tři roky, pomoct překonat vzdálenost a odloučení od svých rodin. Vojáci totiž nedostávali žádné volno, nesměla za nimi návštěva i přes fakt, že do Ruska a zpět jezdily vlaky každý den.

Opouštěné chodby Domu důstojníků

Důstojníci si však do komplexu přivezli jak manželky, tak své děti, jejich život zde byl mnohem snazší. Bydleli v Domě důstojníků celých 12 let a mohli využívat bazény i divadlo, které bylo součástí komplexu. A protože v této době nebyli do komplexu vpouštěni Němci, vysloužil si přezdívku Zakázané město. V roce 1994, po pádu železné opony, ruští vojáci základnu o rozloze šesti kilometrů čtverečních a obehnanou sedmnáctikilometrovou zdí, opustili.

Dnes opuštěný bazén sloužil dříve důstojníkům a jejich rodinám

Místo je opuštěné již pětadvacet let. Patří sice braniborským úřadům, ty ale do areálu odmítají investovat a celý komplex, včetně svých odkrytých i tajných chodeb pomalu chátrá. Dnes se zde provádějí prohlídky s průvodci, i když samotný Dům důstojníků není veřejnosti zpřístupněn, každý zájemce si může s průvodci domluvit vlastní prohlídku, cena je individuální.

Zdroj: CNN.com

Sdílet:
Loading...