Hledali ho téměř 200 let, chrám se ale objevil sám následkem sucha

Sucho, které momentálně sužuje Indii, odhalilo chrám, který archeologové hledají už celých 200 let. Chrám boha Višnua byl postaven před 500 lety na břehu řeky Mahánadí. Bohužel v 19 století došlo k rozsáhlým povodním, které zaplavily jak chrám, tak mnoho lidských obydlí v této oblasti. Neuvěřitelných 200 let se stavbu snažil objevit Indický národní úřad pro kulturní a umělecké dědictví. A tento týden se jim to konečně povedlo.

Archeologové z průzkumného týmu Indického národního úřadu jásají. Mnoho let trávili snahou chrám alespoň lokalizovat, což se jim celých 200 let nepodařilo. Jediné, co se tehdy podařilo z chrámu zachránit, byla socha boha Višnua. Odborníkům tak nakonec pomohlo počasí, díky nadměrnému suchu klesla hladina řeky a vynořila se špička věže.

Zbytek stavby je stále ponořená pod vodou a nánosy písku. Konkrétně je chrám v hloubce 18 metrů, háček je v tom, že hladina vody tvoří pouhé 3 metry, zbylých 15 tvoří nánosy písku a bahna. Archeologové ale tvrdí, že je chrám v perfektním stavu.

Podle vedoucího archeologického týmu Adíla Dhíra, byl chrám součástí širší zástavby několika vesnic, které se říkalo Sartapana. V letech 1835 až 1850 se však změnil tok řeky Mahánadí, vše navíc završila stavba přehrady. Tím se zvedla hladina řeky a chrám byl definitivně potopen.

Znovuobjevený chrám ale není jediným potopeným pokladem. Archeologové tvrdí, že v každé řece indického státu Uríša, se nachází hned několik zatopených chrámů. Většina z nich ale nebude v takovém stavu jako znovuobjevený chrám Gobinath Dev.

Zdroj: Hi

Sdílet:
Loading...