Historik požaduje zničení mozaiky v chrámu Hagia Sofia

Není tomu tak dávno, co se z chrámu Boží moudrosti Hagia Sofia v Istanbulu, stala mešita. Světoznámý chrám tak podléhá novým pravidlům, do kterých se rázně opřel turecký historik, který trvá na odstranění mozaiky císařovny Zoë Porphyrogenity. Jak zaznělo na jeho Twitteru „Přece nebude v mešitě děvka?“

Profesor historie na univerzitě v Sakaryii jménem Edubekir Sofuoğlu, žádá provokativním způsobem odstranění mozaiky císařovny. Do současné doby byla vždy překryta látkou, podle něj to ale nestačí. Obraz císařovny v mešitě nemá co dělat vzhledem k tomu, že vedla poněkud promiskuitní životní styl. Na svém Twitteru napsal jasný vzkaz:

„Bude v mešitě děvka?“ Pokud ikony nebudou odstraněný, stane se Hagia Sofia první mešitou na světě, kde bude vyobrazena promiskuitní osoba. „Je třeba skoncovat s nesmysly týkajícími se ochrany idolů a ikon, které představují neúctu k Dobyvateli, měli by být odstraněny!“ zní v tweetu.

Zoë Porphyrogenita vládla jako císařovna Římanů spolu se svou sestrou Theodorou v letech 1042 až 1050. Historiky je popisována jako nejvlivnější císařovna 11. století, byla jmenována do úřadu čtyřikrát po sobě. Ovšem po přeměně chrámu v mešitu je její vyobrazení v Hagia Sofia nežádoucí.

Zdroj: OT

Sdílet: