Fukušima už nemá prostor pro skladování radioaktivní vody. Chtějí ji vypustit do oceánu

Silné zemětřesení a následná vlna tsunami, která poškodila jadernou elektrárnu Fukušima, způsobila jednu z největších jaderných tragédií. Od události sice uplynulo 8 let, nicméně dekontaminační práce pokračují dodnes. Aby toho nebylo málo, server The Guadian informoval o tom, že dochází prostor pro uskladnění radioaktivní vody, a proto ji chtějí místní úřady vypouštět přímo do Tichého oceánu.

Před osmi lety došlo k obrovské tragédii. Následkem zemětřesení a následné vlny tsunami se poškodila jaderná elektrárna Fukušima. Dodnes jsou v útrobách elektrárny vodou chlazeny čtyři ze šesti reaktorů. Následně radioaktivní voda z reaktorů uniká a mísí se s tou dešťovou nebo podzemní a následně je skladována ve speciálních nádržích. Nicméně jak roky utíkají, ubývá i místa, kde nádrže skladovat. Společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO), která má správu elektrárny na starosti tvrdí, že kapacita míst bude do roku 2022 vyčerpaná.

Nyní je v prostorech elektrárny 1000 nádrží, kde se aktuálně nachází přes 1 milión tun radioaktivní vody. Problém s uskladněním vody vyvolává znepokojení u řady mezinárodních diplomatů. Společnost TEPCO proto předložila návrh na řešení celé situace, které tkví v tom, že se radioaktivní odpad naředí a vypustí přímo do Tichého oceánu.

Místní vláda je pro tento návrh, než ho však přijme a oficiálně odsouhlasí, bude zapotřebí zanalyzovat jaký bude mít tento krok vliv na životní prostředí. Společnost TEPCO se sice ředěním pokouší odstranit většinu radionuklidů, i tak je voda v zásobnících nebezpečně kontaminovaná. Jelikož s jinými návrhy společnost nepřišla a vláda není v zásadě proti, bude kontaminovaná voda vypuštěna přímo do oceánu.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet:
Loading...