Fascinující zkamenělý les v Arizoně je místem, kde se stromy přeměnily v polodrahokamy

Je to místo, které zamrzlo v čase. Kmeny stromů, které pamatují úsvit dinosaurů vypadají, jako by je vichřice skolila teprve nedávno. Pozornému návštěvníkovi však neunikne jejich sklovitá kůra prosvítající všemi barvami. Vítejte ve zkamenělém lese Arizony, kde se ze stromů starých 225 miliónů let staly polodrahokamy.

Letokruhy, kůra, kořeny, ale i tenké větvičky nebo třísky vzniklé ještě za života dinosaurů – to všechno můžeme vidět, budeme-li pozornými návštěvníky národního parku Petrfield. Klasická šeď zkamenělin nás ale nečeká. Zbytky zkamenělých stromů i jejich okolí doslova hýří pestrými barvami od červené až po křišťálově bílou. Ne nadarmo se této oblasti říká také duhová poušť.

Jde o skutečné zkameněliny druhohorních organismů. V přírodě jde o poměrně častý jev. Asi nejznámější jsou ty, jež vznikly náhlým obklopením dokonale konzervujícím prostředím – například hmyz v jantaru. V Arizoně však pracoval mnohem pozvolnější a složitější proces mineralizace. Ta začíná ve chvíli, kdy kmeny stromů zapadnou do usazeniny. Nerosty jako křemen postupně vyplní prostory mezi rostlinnými pletivy a vytvoří tak jejich poměrně hrubou kopii. Tento proces byl však v Chinle Beds dotažen k dokonalosti – minerály nahrazovaly každou molekulu celulózy jako věrný obraz. A tím také zkamenělý les z Arizony skutečně je.

A jak je to s těmi zářivými barvami? Naše křemité zkameněliny je získaly díky pronikání různých stopových prvků. Železo se tak postaralo o červený nádech, síra zase o žlutý. Typický zkamenělý strom má tmavě červenohnědou kůru a fialově šedé dřevo. Kořeny září jasnou žlutí a střed stromu často tvoří průhledný křemen. Opravdový kaleidoskop barev pak nabídnou nejrůznější štěrbiny a stará zranění stromů.

Les jako z pohádky

Při pohledu na třpytící se křišťál a chalcedon můžete snadno nabýt dojmu, že před vámi na zemi leží doslova pohádkové bohatství a nejrůznější cestovní kanceláře tuto myšlenku různými romanticky znějícími popisy nenápadně podporují. Vždyť kdo by nechtěl jednou za život navštívit opravdový pohádkový les?

Skutečnost je však o něco prostší. Chalcedon je totiž polodrahokamem jen v některých svých vzácnějších podobách (vzpomeňme si například na acháty z Nové Paky, kde mimochodem najdete zkamenělé stromy dodnes– i když se těm v Arizoně ani zdaleka nevyrovnají).

Kdybyste si náhodou chtěli s sebou odvést nějaký ten úlomek, pozor! Sběr dřeva (křemene) je přísně zakázán, rangeři by vám mohli i zkontrolovat auto, pokud by měli podezření, že si odvážíte nelegální suvenýr. Lepší je si ho pořídit i s náležitým certifikátem v obchodech u výjezdů z parku, kde z vyleštěných odřezků, na kterých jsou vidět letorosty, prodávají celou škálu produktů.


Zdroj: archaeology-world.com

Sdílet:
Loading...