Existují stovky kmenů, které žije v naprosté izolaci, nás považují za otroky moderní doby.

Dnes žijeme v době, která je plná vyspělých technologií, vymožeností a jedna inovace střídá druhou. Společnost nebyla za celou historii své existence nikdy tak propojená jako dnes. Přesto se daří více než 100 kmenům napříč celým světem zůstat v naprosté izolaci od dnešní uspěchané společnosti. Žádné telefony, auta, chytré sítě ani masmédia. Vstup do společnosti by je doslova zabil.

Přesný počet izolovaných kmenů není možné určit. Nezisková organizace Survival International, která bojuje mimo jiné i za práva domorodých kmenů odhaduje, že ji je po celém světě více než 100. Přitom nazývat tyto lidi jako „nekontaktní“ není tak zcela přesné, ačkoliv tak působí. Vyhnout se moderním lidem a jejich vymoženostem totiž není mnohdy jednoduché.

Cestování je pro moderní lidi jednodušší než kdy dřív a často se vydávají právě takové kmeny hledat. Za sebou pak nechávají nepořádek, nebo se dokonce snaží přímo obyvatelům kmenů prodat vymoženosti jako misky, nebo nože. I navzdory těmto souvislostem se však domorodým kmenům daří zachovat jejich izolovaný způsob života.

Tyto kmeny se záměrně straní společnosti. V některých případech, hlavně v nejodlehlejších koutech naší planety, je na vině geografická izolace. Mnohé kmeny žijí například v husté džungli Nové Guineje v jihovýchodní Asii. Odhaduje se, že region Západní Papua v Indonésii hostí více než 40 doposud nekontaktovaných skupin. Ověření tohoto počtu je však kvůli nevyzpytatelnému terénu velmi obtížné, ba dokonce nemožné.

Andamanské ostrovy, které se nachází mezi Indií a Malajským poloostrovem, až donedávna obýval kmen Jarawa. Tento kmen se záměrně vyhýbal kontaktu s lidmi, nicméně turisti i pytláci byli příliš tvrdohlaví, což vedlo k propuknutí nemocí a vykořisťování kmene. Poblíž se nachází ostrov Sentinel, jehož obyvatelé jsou jedním z nejnebezpečnějších kmenů světa. Nikdo se k ostrovu nesmí přiblížit, posledně se o to pokusil mladičký misionář, který za svůj čin zaplatil životem.

Většina známých izolovaných kmenů však žije v Jižní Americe, hluboko v amazonském deštném pralese. Ačkoliv se civilizaci vyhýbají, většina státu je chrání a mají k tomu pádný důvod. Tyto kmeny jsou součástí našeho světa a jejich jedinečné kulturní zvyky a vědomosti stojí za to, je chránit a dopřát jim klidný život hluboko v nedotčené přírodě.

Je už jen o názoru, kdo se má lépe. Jestli domorodé kmeny bez chytrých technologií a materiálních hodnot, nebo my otroci moderní doby.

Zdroj: Independent.com

Sdílet: