Dysonova sféra jako klíč k vzkříšení a lidské nesmrtelnosti

4.5/5 - (4 votes)

Představte si, že v daleké budoucnosti, dlouho po vaší smrti, se nakonec vrátíte k životu. A to samé platí pro všechny, kteří se kdy podíleli na historii lidské civilizace.

Dokážeme někdy v daleké budoucnosti oklamat smrt? Portál Popular Mechanics nabízí hypotetický scénář, který tvrdí, že se dokážete vrátit k životu i dlouho po smrti. Jak je to možné? Stačí k tomu „jen“ velmi pokročilá umělá inteligence a Dysonova sféra.

Dysonova sféra se řadí mezi megastruktury, obrovské a extrémně pokročilé stavby. V podstatě jde o kulový nebo prstencový obal, který by se nacházel kolem našeho Slunce a sbíral jeho energii. Civilizace, schopná postavit takovou megastrukturu, dokáže využít veškerou energii, kterou poskytuje hvězda, kolem které planeta obíhá. Taková civilizace by byla civilizací druhého typu na Kardašově škále.

Jenže co má energie hvězdy společného s oživením člověka? Podle portálu Popular Mechanics by mohla Dysonova sféra vyprodukovat dostatečné množství energie k tomu, aby mohla umělá inteligence shromáždit co nejvíce údajů o vaší osobě. Úkolem této pokročilé inteligence by bylo vytvoření vaší přesné digitální kopie. Když by byl proces hotov, dokázali byste si svůj život odžít ještě jednou, v simulované realitě, případně byste mohli žít dál v digitální podobě.

Jenže smrt by si po vás přišla i podruhé. V tomto případě by to ale neznamenalo definitivní konec. Vaše rekonstruované vědomí by se následně přesunulo do „posmrtného života“ kde byste mohli veškerý svůj čas strávit s rodinou, přáteli nebo oblíbenými celebritami. Případně bychom mohli žít v „umělých tělech“. Momentálně to zní jako pohádka, ale technologie budoucnosti by ji jednoho dne mohly přetavit do reality.

Věčný život

Alexej Turčin je transhumanista, který na plánech lidské nesmrtelnosti pracoval již od roku 2014 . Nedávno vyšla studie, kterou publikoval se svým kolegou, Maximem Chernyakovem. Ta se nazývá Klasifikace přístupů k technologickému oživení. V této práci Turčin předkládá plány od A až po D, které popisují možnosti, jak prodloužit lidský život nebo oklamat smrt. Výše popsaná situace je plán C.

Plán A, B a D popisují prodloužení života, zmrazení člověka či kvantovou nesmrtelnost. Jenže co vede tohoto vědce k pátrání po nekonečném životě? Když bylo Turčinovi 11 let, v jeho třídě zemřela dívka. Tato nešťastná událost v něm vzbudila zájem o nekonečný život a začal přemýšlet v rovině Sci-fi nad tím, čeho všeho by mohlo lidstvo v budoucnosti dosáhnout.

Problém s rekonstrukcí člověka je ten, že momentálně nevíme, zda by byl oživený člověk přesně stejný, jako před smrtí. S oživením člověka se zároveň pojí obrovské množství morálních dilemat. Turčinův koncept je však natolik futuristický, že lidstvo má ještě čas popracovat jejich vyřešení.

Sdílet: