Dušičky, Halloween nebo Día de los Muertos. Takto se slaví Dušičky v různých koutech světa

5/5 - (1 vote)

Před pár dny mnozí z nás oslavovali Halloween. Někteří vidí tento svátek jako komerční záležitost ze Západu, jiní si tento den oblíbili a slaví jej se vší parádou. Přitom jde v podstatě o obdobu našich Dušiček. Tak jako my dnes budeme zapalovat svíčky za své předky, tak i ve světě dnes budou vzpomínat na zesnulé. Každá kultura však po svém.

Vyrazit na hřbitov a při světle svíčky zavzpomínat na své rodinné příslušníky a blízké, kteří už nejsou mezi námi – to jsou Dušičky tak, jak je všichni dobře známe. V každé zemi se ale tradice spojené s prolínáním světa živých a mrtvých liší, někde dokonce smutek střídá smích a pořádné oslavy! My vám teď představíme některé z nich, za nás rozhodně vyhrává Día de los Muertos. Tento festival na počest zemřelých předků by měl vidět každý.

Haity – zde se smrt uctívá

Počátkem listopadu se scházejí příznivci vúdú Fet Gede, aby oslavili svátek smrti či mrtvých předků. Místní se převlékají do kostýmů, vyrážejí za předky na hřbitov a nosí jim dary a květiny. Také uctívají samotného pána smrti Barona Samedi. Přinášejí mu svíčky, květiny, jídlo a rum s chilli papričkami, který mí Baronovi zahřát kosti. Vše doprovází pozitivní atmosféra, nechybí alkohol, smích ani tanec.

Amerika – Halloween a zábava pro celou rodinu

Původně irská tradice dovezená do Spojených států si v posledních letech našla své příznivce i u nás. V Americe se slaví v předvečer Všech svatých a lidé si chystají děsivé kostýmy a vyřezávají dýně, ve kterých pak zapalují svíčky k odehnání zlých duchů. Světélka zároveň symbolizují duše zemřelých, které trpí v očistci.

Mexiko – nádherný festival Día de los Muertos

Za nás nejkrásnější projev úcty zesnulým. Asi každý by si po svém odchodu přál, aby se jeho jméno oslavovalo a pozůstalí, aby se radovali a netrýznili se smutkem. Pro Mexičany je smrt součástí života, nad kterou není třeba truchlit, ba naopak raději na své milované myslí s radostí.

Día de los Muertos, nebo také Den mrtvých, se doslova oslavuje 1. a 2. listopadu. Součástí oslav jsou rodinné sešlosti, výstavba domácích oltářů a návštěvy hřbitova. Hroby lidé pečlivě vyčistí a večer sem zesnulým přinášejí dary a jejich oblíbená jídla. Symbolem svátku je La Calavera Catrina, elegantní ženská kostra, za kterou se ženy s oblibou převlékají.

Itálie – dny plné tradic

V Itálii Dušičky nazývají Tutti i Santi, a jedná se o náboženský svátek, ke kterému se váže mnoho lidových tradic. Také probíhá ve dvou dnech 1. a 2. listopadu. Italové navštěvují známé a příbuzné, dávají si dary a vyrážejí na hřbitov. Také si oblékají strašidelné kostýmy, vydlabávají dýně a pečou tradiční sladkosti.

Sdílet: