Drony v oblacích jsou stále častější, co se ale stane, když narazí na letadlo?

Žijeme v době skvělých technologií. Mezi ně patří i bezpilotní drony, které jsou každým dnem více využívané, nejen pro zábavu ale i v některých odvětvích průmyslu. Ale vše má svou stinnou stránku, jaké nebezpečí představují drony? Možná si říkáte, jak může malý dron způsobit velké škody a že vzhledem k velikosti letadel, je to snad nemožné. Pravda je ale znepokojivá.

Odborníci z výzkumného ústavu University of Dayton (UDRI) vyzkoušeli, co se stane, když narazí dron do křídla letadla v rychlosti 380 km/h. Pokud očekáváte, že se dron po nárazu do křídla roztříštil, mýlíte se. Jak můžete vidět na zpomaleném záběru ve videu níže, létající stroj prorazil přední okraj křídla a jeho trosky do něj posléze pronikly.

„Chtěli jsme pomoct, letecké komunitě i společnostem využívající drony, pochopit nebezpečí, které tyto stroje představují. Nebezpečí se týká komerčních letadel, které přepravují lidi po celém světě, ať už za zábavou, nebo za prací. Samozřejmě dřív, než tato situace nastane.“ Uvedl Kevin Poormon, vedoucí skupiny UDRI.

“Věděli jsme, že jediný způsob, jak skutečně prostudovat a porozumět problému, bylo vytvořit skutečnou kolizi a byli jsme na to řádně připraveni.” Dodává Poormon. Nicméně takový výsledek vědci nečekali. Přesvědčte se sami.

Jedním ze způsobů, jak zvýšit bezpečnost, je doporučení pro výrobce. To se zaměřuje na návrhy dronů, které by se při nárazech snadněji rozpadly. Tak by došlo k eliminaci škod na předmětech, s kterými se srazily.

V České Republice jsou drony ještě málo využívány, nicméně v USA už k jednomu takovému incidentu došlo, a to v roce 2017, kdy se DJI Phantom 4 střetl s vojenským vrtulníkem Sikorsky UH-60 Black Hawk. Asi nemusíme dodávat, kdo vyhrál.

Sdílet: