Drony odhalily domorodou jeskyni s ostatky nejméně 72 lidských jedinců

Skupina amatérských archeologů objevila na jihovýchodě Kanárských ostrovů, konkrétně u strže Guayadeque, jeskyni s  ostatky nejméně 72 jedinců. Předpokládá se, že tak archeologové narazili na ohromné pohřebiště domorodých kmenů.

Objev je právem považován za největší archeologický nález na území Kanárských ostrovů. Ačkoliv k němu došlo již loni v červnu, teprve dnes se veřejnosti dostávají konečné informace. Tento týden zveřejnil inspektor historického dědictví Kanárských ostrovů, Javier Velasca, výsledky předběžných průzkumů jeskyně. Pohřebiště označil slovy „výjimečné a báječné“.

Kosti byly objeveny ve velmi obtížně přístupné oblasti, pomocí dronů. Skupina amatérských archeologů na místě zkoumala celou oblast již zmíněným dronem, když si všimli dutiny ve výšce sedmi metrů. Pořídili pár fotografií a všimli si několika ostatků, proto uvědomili příslušné úřady.

První studie naznačují, že je jeskyně stará několik tisíc let. Ostatky lidí se datují do dob mezi 9. a 10. stoletím. Archeologové tvrdí, že ostatky ale mohou být i starší.

Jeskyně obsahuje ostatky žen a mužů všech věkových skupin včetně nejméně deseti novorozenců. Z toho důvodu může být objev velmi přínosný, zejména v oblasti výzkumu dětství v dobách starověku na Kanárských ostrovech. V této oblasti je totiž země málo prozkoumaná.

Zdroj: AH
Úvodní fotografie: ilustrační záběr

Sdílet: