Už je to obráceně, roboti opravují nás

Rate this post

Výzkumní pracovníci z technologické univerzity v Eindhovenu v Nizozemsku vytvořili robotické rameno, které může být přínosem při operacích lebky. Představuje totiž vrtání s přesností v milimetrech. Robot, nazývaný RoBoSculpt,  by mohl poprvé operovat během následujících pěti let.

Lékaři po celém světě vyvrtají ročně stovky tisíc děr, jen do lidské lebky. Tyto úkony se provádějí například za účelem léčby infekce, nebo rakoviny. Proces zákroku je velice zdlouhavý a vyžaduje pevnou soustředěnost po několik hodin. Jemné struktury v lebce, jako jsou obličejové nervy, nervové chvění, vnitřní ucho a rovnovážné orgány, nemohou být během zákroku ovlivněny. Zatímco kosti a krev mohou při operaci rozmazat mikroskop a to je další komplikace pro chirurga.

Robot, který je opravdu pokročilým chirurgickým nástrojem, může pracovat rychleji a s potencionálně větší přesností.  Lékaři by podle snímku CT jen nasměrovali robotické rameno, které má silně upevněný základ, a stroj by s velikou přesností začal vrtat. Před navržením tohoto ramene, vývojář Jordan Bos navštívil celkem dvacet základních operací, aby mohl vytvořit počáteční koncept. Jeho prototyp ramene robota úspěšně provedl své první technické testy a v letošním roce se podrobí předklinickým testům. První operace robotického chirurga vykonávaném na člověku, by mohla být uskutečněna za dva nebo tři roky.

„Jedná se o důležitý krok směrem k operačním možnostem budoucnosti,“ uvedl chirurg Dirk Kunst, spoluautor projektu. „RoBoSculpt je optimálním příkladem spolupráce mezi chirurgem a strojem, opravdu se navzájem doplňují, aby dosáhli nejlepších výsledků pro pacienta.“

Sdílet: