DNA afrického kmene se neslučuje s žádným známým lidským předkem. Komu tedy patří?

Nigérie a Benin jsou domovem afrického kmene Yoruba, který zahrnuje přibližně 40 miliónů lidí. Mluví vlastním jazykem a místo jejich obydlí zná každý spíše pod názvem Yorubaland. Navíc jsou tito lidé, ač to není vidět, výjimeční. Jejich genetické kódování nelze přiřadit k žádnému ze známých předchůdců dnešního člověka. Vědci jej označují jako DNA duchů.

Technologie jdou neustále ku předu a díky nim, jsme schopni posunout i naše vědomosti v mnoha vědních disciplínách. Pokroky se dostavily i v oblasti zkoumání DNA. Dnes mohou vědci rozklíčovat její složení v různých kombinacích nacházejících se po celém světě. Dokonce mohou identifikovat i ty nejdivnější genetické kódy, datující se do prehistorických období.

Dalo by se říci, že k tomuto objevu došlo vlastně náhodou. V rámci testování DNA novými metodami byly odebrány vzorky 50 Evropanů, které pak byli porovnány s 50 příslušníky skupiny Yoruba. Výsledky doslova šokovaly vědce. Celých osm procent jejich DNA se neslučuje s genetickým kódem žádného známého lidského předka. Pro vysvětlení, většina z nás v sobě nocí genetický kód homo sapiens, ale někteří zdědili i malé procento informací od neandrtálců či méně známých denisovanů.

Nově objevený genetický kód tak nazvali vědci jako DNA duchů. Jak všichni víme, Afrika je právem považována za kolébku lidstva. Nedávné studie vystopovali původ všech moderních lidí až do Botswany. Je tedy dost možné, že kvůli obrovské rozmanitosti primátů blízkých člověku, kteří kontinent obývali před příchodem homo sapiens, dnes neznáme všechny předky.

Existují tak zatím dvě možná vysvětlení. Specifický genetický kód členů kmene Yoruba pochází od prehistorického předka zvaného Homo heidelgergensis, nebo od zatím neobjeveného druhu. Tito obyvatelé Afriky však nejsou jediní, kteří mají prazvláštní DNA duchů. Podobnou anomálii objevili i u obyvatel některých ostrovů Tichého oceánu.

Zdroj: allthatsinteresting.com

Sdílet:
Loading...