Děsivé proroctví: Za rok se lidstvo ocitne na prahu krize a za 20 let nastane „další“ konec světa

Už jen rok zbývá do okamžiku, kdy se lidstvo ocitne na prahu krize. Tvrdí to počítačový program, který v roce 1973 předpověděl katastrofickou zkázu lidstva. Děsivější ale je, že zatím se jeho děsivá prognóza plní s mrazivou přesností.

Každou chvilku se nejen internetem šíří zprávy o nadcházejícím konci světa. Následují dlouhé debaty na sociálních sítích mezi širokou veřejností, nicméně žádná zkáza se nakonec nekoná. Hlavním důvodem jsou autoři těchto „proroctví“, kteří jen prahnou po pozornosti. Existuje však jedna prognóza, která nad všemi ostatními vysloveně ční, vzešla totiž z analýzy tvrdých dat a nemohl jí zmanipulovat žádný lidský faktor.

Vše začalo roku 1973, kdy Jay Forrester z Massachusettského technologického institutu dokončil svůj program World One. Program pracoval na jednoduchém principu zadávání dat o společnosti, přírodních zdrojích a dalších parametrech tehdejší doby, následně dokázal software vypočítat globální udržitelnost. Údajným zadavatelem projektu byl Římský klub, který chtěl předpovědět způsob, jakým co nejlépe zajistit stabilní globální růst.

Hlavním východiskem pro výpočet se staly roky 1900 až 1973, tedy doba, kdy se odehrály dvě světové války. Počítač vyhodnotil řadu grafů týkajících se obyvatelstva, výkyvů v kvalitě života, přírodního bohatství či znečištění, které zcela jasně naznačovaly blížící se pohromu. Namísto optimistických vyhlídek ale Word One vyhodnotil apokalyptickou prognózu, podle které naše společnost do roku 2040 zanikne. Nicméně zlomový bod má nastat o dvacet let dříve, když si to tedy spočítáme, zlom nastane příští rok.

O tomto proroctví byl natočen i krátký dokument, který odvysílala stanice ABC v roce 1973. V dokumentu zaznělo následující „Zhruba v roce 2020 začne být situace na Zemi kritická. Pokud něco neuděláme, kvalita života na naší planetě klesne k nule. Znečištění začne lidi ohrožovat natolik, že budou umírat. Nejenže se tak růst počtu obyvatel zastaví – bude jich dokonce ubývat. Nakonec se ocitneme v populačním stavu srovnatelném s rokem 1900. Tímto tempem mezi léty 2040 a 2050 veškerá civilizace v podstatě zanikne.“

Aby se předpovězené katastrofě předešlo, vypracoval Římský klub v roce 1973 krizový plán, podle nějž by optimističtější budoucnost zajistila mimo jiné střídmost světových velmocí. Například Spojené státy měly omezit těžbu a využívání přírodních surovin. Klub hodlal propagovat ideový směr, který by lidstvo přivedl k uvědomění, že prestiž spočívá v nízké spotřebě: Méně náročné země by tedy do řízení světa promlouvaly zvučnějším hlasem. Myšlenka se však neujala.

Nicméně je velmi pravděpodobné, že v roce 2020 k žádnému zlomu nedojde. Zatím je totiž myšlenka stálého poklesu počtu obyvatel na této planetě docela absurdní. Naopak neustále roste.

Zdroj: express.co.uk

Sdílet:
Loading...