Demonstrace jsou v Česku téměř denně

Rate this post

Desetitisíce demonstrantů v uplynulém týdnu protestovaly, požadovaly rezignaci premiéra Petra Fialy, vystoupení z NATO a vyjednávání o nákupech plynu z Ruska. Češi jsou otráveni cenami potravin, energií a bydlení. Proti strachu pořádáme demonstrace, které se staly téměř denním menu.

„Jde o novou národní renesanci, jejímž cílem je osamostatnit Českou republiku,“ uvedl organizátor Ladislav Vrábel. Demonstrace se konaly jak v Praze, tak v Brně pod názvem „Česko na prvním místě“, která takto uspořádala hned tři podobné akce v jednom týdnu.

Ačkoliv se vláda snaží bojovat s krizí, v podobě různých dotací pro podniky a cenovými stropy elektřiny pro domácnosti, občané požadují svrhnout vládu a demisi premiéra, který podle slov demonstrantů, žene tuto zemi do války.

Z globálního hlediska je zřejmé, že protesty jsou součástí rostoucí vlny nespokojenosti v celé Evropě. Po celé Francii se ve čtvrtek shromáždily tisíce lidí, kteří požadovali vyšší mzdy jako kompenzaci rostoucích životních nákladů, včetně stávkujících učitelů, zdravotníků a železničářů. Podobné demonstrace se v posledních týdnech konaly také v Německu, Rakousku a Belgii.

„Nespokojenost je obrovská a lidé nevěří své vládě, že má přijatelnou strategii, jak se s krizí vypořádat,“ řekl listu Wall Street Journal německý průzkumník Manfred Güllner.

V době, kdy tři čtvrtiny německých domácností snižují spotřebu energie, se jen 9 procent domnívá, že kancléř Olaf Scholz má dobrou strategii, jak energetickou krizi překonat. Zatímco francouzské protesty nebyly zaměřeny na sankční režim Západu proti Rusku, němečtí demonstranti volali po jeho ukončení.

Sdílet: