Definice života zvířat se mění! Objevili vůbec první zvíře, které k životu nepotřebuje kyslík

Vědci čerstvě objevili jedinečný organismus, který nepotřebuje dýchat. Tento malý parazit žije ve tkáni lososa a vyvinul se tak, že k produkci energie nepotřebuje kyslík.

„Jde o brilantní zjednodušení, které dokazuje, že někdy je méně více,“ řekl Stephen Atkinson, vedoucí výzkumný pracovník na katedře mikrobiologie Oregonské státní univerzity. Je jedním z autorů článku o parazitovi s názvem Henneguya salminicola, který vyšel v periodiku PNAS. „Když přemýšlíme o živočiších, představujeme si mnohobuněčné tvory, kteří k přežití, na rozdíl od mnoha jednobuněčných organismů, jako jsou bakterie a protisté, kyslík potřebují. Prostřednictvím našeho výzkumu jsme ukázali, že existuje minimálně jeden mnohobuněčný živočich, který nemá genetickou výbavu k užívání kyslíku,“ řekl Atkinson CNN.

Henneguya salminicola je mikroskopický parazit z kmene žahavců, druh příbuzný medúze a korálu. Žije uvnitř lososa a vstřebává přímo jeho hotové živiny místo toho, aby přijímal kyslík. Zjištění výzkumného týmu rozšiřuje definici toho, co je živočich. Parazit tvoří ve svalovině lososa malé bílé cysty. Podle vědců to pravděpodobně rybě neškodí a nemůžou se tak ani infikovat lidé. Prostředí uvnitř rybího hostitele je však z velké části bez kyslíku, takže aby parazit přežil, „dýchá“ bez kyslíku. Přizpůsobuje se tím, že úplně vypustí genom mitochondrie.

Objev takového živočicha přirozeně přináší více otázek než odpovědí. Vědci neví s jistotou, na co je živočich odkázán, když ne na kyslík. Atkinson však předpokládá, že absorbuje molekuly ze svého hostitele, které již energii vyprodukovaly. Atkinson a jeho tým si myslí, že tento druh rozhodně není jediným tvorem žijícím bez kyslíku. Očekávají, že objeví mnohem více druhů, které bez něj mohou přežít – a pravděpodobně se bude jednat o ještě podivnější formy života.

Zdroj: CNN

Sdílet:
Loading...