Dechberoucí největší jeskynní hrad světa. Slovinský poklad je plný skrytých chodeb

5/5 - (2 votes)

Nenajde se ve světě zajímavější hrad, než je ten slovinský, který je vytesaný do skály vysoko nad jeskyni, díky které obyvatelé hradu ve středověku přežívali i jeho dlouhá obléhání. Majestátný hrad Predjama je dnes otevřen veřejnosti a má rozhodně co nabídnout, jeho součástí je totiž spletitá síť tajných chodeb.

Středověký hrad, jehož vznik se datuje do 13. století je dokonce zapsán v Guinnessově knize rekordů jako „největší jeskynní hrad“. Stavba se totiž rozkládá jak po straně tak i na vrcholu druhé nejdelší jeskyně Slovinska. V historii se stala pevnost sídlem nejednoho šlechtice a díky strategické poloze se není čemu divit.

Nicméně poloha hradu nebyla jedinou výhodou. Z pevnosti vede hned několik tajných chodeb, které využil například rytíř Erasmus Lug, který se stal pánem hradu v 15. století. Jelikož byl známým zlodějem na úprku, hrad se pro něj stal skvělým útočištěm před spravedlností. Tajné chodby využíval k zásobování hradu a také k loupežným výpravám. Nikdo totiž o chodbách nevěděl, a tak ani nikdo nezaznamenal, že by hrad opustil.

Dnes je hrad Predjama otevřen pro své návštěvníky celoročně. Kromě samotné prohlídky si turisté mohou zakoupit vstupenky s názvem Combo, které jim umožní vstup i do samotné jeskyně. Trasa je dlouhá 5 kilometrů a těšit se můžete na několik skalních místností, chodeb a formací v podzemí.

Zdroj: BusinessInsider.com

Sdílet: