Dáváte přednost slanější stravě? Pak je dost možné, že konzumujete mikroplasty

Více než 90 % soli prodávaných a spotřebovaných po celém světě může obsahovat mikroplasty a to podle nových poznatků, publikovaných v magazínu Environmental Science and Technology. Výsledky šetření ukazují, že dospělý člověk jen prostřednictvím soli, zkonzumuje přibližně 2000 mikroplastů ročně.

Jde o plastové kousky měřící méně než 5ml (velikostí mohou připomínat sezamová semínka) a jsou výsledkem rozkládajících se plastů, které jsou v mořích a oceánech. Často jsou tyto stopové prvky pozorovány ve zdravotnictví, kosmetických výrobcích, čistících prostředcích a v zubních pastách. Během filtrování soli z moří a oceánu, jsou mikroplasty natolik malé, že projdou filtrací a dostanou se až k vám na stůl.

Z 39 značek mořské soli pocházejících z 21 zemí v Evropě, Africe, Asii a Severní a Jižní Americe, všechny až na tři výjimky, obsahovaly mikroplasty.

Jejich množství se liší mezi různými značkami. Zatímco výzkumníci neuváděli značky ve své studii, všimli si, že množství mikrolastů bylo obzvláště vysoké u solí konzumovaných v Asii, jedné z nejvíce znečištěných oblastí světa, zejména pak v Indonésii. Navíc, soli získané z mořské vody obsahovaly nejvyšší hladiny kontaminace. Mořská sůl se vyrábí odpařením vody a vzhledem k tomu, že se dále moc nezpracovává, často zanechává stopové minerály a prvky (včetně plastů). Sůl v jezeře a horninová sůl těžená z podzemních ložisek obsahovala také vysokou úroveň mikroplastů.

Pouze tři značky soli vyrobené v Tchaj-wanu (rafinovaná mořská sůl), Číně (pevninská horninová sůl) a Francii (nerafinovaná mořská sůl produkovaná slunečním odpařováním) neprokázaly výskyt mikroplastických částic.

„Tyto výsledky naznačují, že lidské požití microplastů skrze mořské produkty silně souvisí s plastovými emisemi v dané oblasti,“ říká Profesor Seung-Kyu Kim, odpovídající za studii. “Abychom omezili naše vystavení účinkům mikroplastů, je zapotřebí preventivní opatření, jako je kontrola vypouštění špatně se rozkládajících plastů do životního prostředí a co je důležitější, snížení plastového odpadu.”

Zdravotní dopady konzumace mikroplasů nejsou dosud známy, protože jsou relativně novým studijním oborem. Podle programu OSN pro životní prostředí se plastové mikrokuličky poprvé začaly objevovat v produktech zhruba před padesáti lety.

Vyvíjející se projekty poukazují na výskyt mikroplastů v téměř každém zákoutí planety, včetně arktického ledu . Studie ze začátku letošního roku naznačuje, že lidé mohou pozřít více než 100 mikroplastických kusů v každém jídle domácí kuchyně.

Sdílet:
Loading...