Další italská sopka se probudila k životu. Z nebe pršel ohnivý déšť a turisté v hrůze skákali do moře

Itálie tento rok rozhodně nemá své období. Koncem května vybuchla největší evropská sopka Etna, která se k životu probudila i začátkem tohoto týdne. A aby toho nebylo málo, přidala se k ní i další sopka jménem Stromboli, která se nachází nedaleko Sicílie. Ve středu dopoledne se vulkán probudil k životu a nebyl to vůbec příjemný zážitek. Naopak, lidé erupci popisují jako peklo.

Nejprve byla slyšet ohromná exploze, poté se vytvořil obrovský mrak popela ve tvaru hřibu a vzápětí se z nitra sopky začala valit rudá láva. Lidi zachvátila okamžitá panika, někteří turisté začali v panice skákat do moře a nejméně jeden člověk kvůli výbuchu přišel o život. Veřejnost o tom informovaly místní tiskové agentury ANSA a DPA.

Jedna z turistek uvedla, že když uslyšela výbuch a následně viděla co se začíná dít, myslela si, že nastane stejná situace jako před dvěma tisíci lety v Pompejích. „Najednou byla všude láva, moře lávy, do toho padaly horké kameny, kouř, že nebylo vidět a vše pokryl popel. Obloha byla najednou úplně černa.“ Popisuje turistka hrůzný zážitek pro agenturu ADN.

Výbuch byl natolik extrémní, že jej bylo vidět na míle daleko. Britská turistka Alena Elliotová, která byla v tu chvíli na sousedním ostrově popsala situaci následovně. „Byli jsme na pláži na sousedním ostrově, když jsme uslyšeli silnou explozi a vzápětí uviděli mrak ve tvaru hřibu. Rozběhl se k nám barman a mluvil italsky. Mysleli jsme, že nám říká ať jsme v klidu, že je to v pořádku. Ve skutečnosti říkal abychom rychle vypadli ale v klidu.“

Vážnost situace si většina lidí začala uvědomovat až když začali místní utíkat. Schovávali se před padajícími horkými kameny v moři nebo běželi do svých domovů. Sopka Stromboli ale není jedinou sopkou, která ohrožuje Itálii. Tento týden došlo i k další erupci Etny, která se před dvěma měsíci probudila k životu. Obrovský sloupec kouře dosahoval výšky až 200 metrů. Naštěstí se ale nikomu nic nestalo.

Zdroj: ansa.it, adnkronos.com

Sdílet: