Čína se chystá překonat americkou ekonomiku do roku 2020

Podle nejnovějších zpráv se celosvětová ekonomika chystá čelit významným změnám. Do konce tohoto roku by Čína měla převálcovat Ameriku, jakožto nejvýkonnějšího lídra světové ekonomiky. Do roku 2030 se pak USA na žebříčku propadne až za Indii, uvádí server MarketWatch.

V konečném důsledku bude žebříček utvářen podle blahobytu střední třídy jednotlivých zemí, výzkum povede Standard Chartered Bank. Podle prohlášení této banky, kterou zveřejnil server MarketWatch a Business Insider, střední třída v Číně a v menší míře i v Indii vzrůstá, zatímco v Americe se nerovnost bohatství zhoršuje.

„Světová střední třída je na vrcholu,“ napsal ve zprávě výzkumník banky Standard Chartered Bank, Madhur Jha. „Do roku 2020 bude většina světové populace klasifikována jako střední třída. V Asii dochází ke zvyšování počtu obyvatel zejména středních vrstev, i když na západě kontinentu tento jev spíše stagnuje.“

V důsledku toho bude sedm z deseti zemí s největší ekonomikou (podle měření HDP) tvořit státy, které v současně době dobývají globální trh. Rychlá urbanizace v následujících letech pomůže těmto zemím dostat se na vrchol globálního žebříčku, rychlostí blesku. Takto předběhnou rozvinutější země jako je USA, která se v současné době tak dobře nevyvíjí. Ukázaly to průzkumy banky.

Banka Standard Chartered ve svém výzkumu dospěla k závěru, že do roku 2030 bude podíl mnoha zemí v globální ekonomice, lépe odpovídat jejich podílu na celosvětové populaci. To ale neznamená, že země jako USA ztratí své peníze jako takové.

Naopak výzkumy banky naznačují, že ekonomický růst v USA a Evropě bude pokračovat pomaleji, než u rozvíjejících se zemí, které se v nadcházejících letech budou těšit ekonomickému růstu.

Zdroj: Market Watch

Sdílet:
Loading...