Čína představila prvního robotického moderátora. Zprávy povede umělá inteligence

Pokud člověk nežije vyloženě v jeskyni bez internetu a jiných vymožeností, je snad nemožné si nevšimnout, jakých průlomů v oblasti technologie bylo za poslední období dosaženo. V tuto chvíli Čína, jako vždy, posunula hranice inovací na novou úroveň.

Čínská státní zpravodajská agentura Sin – chua představila nové posily v týmu hlavních moderátorů zpráv. Aktuální reportáže z celého světa od teď uvádějí roboti s umělou inteligencí (AI), kteří vypadají až neuvěřitelně lidsky.

Dva skoro lidští roboti, byli představeni na Světové internetové konferenci, konané v provincii Če – ťiang. Oblečeni do elegantních obleků, přednášejí aktuality jak pro čínsky, tak pro anglicky mluvící publikum. Novináři jednoduše zkopírují své reportáže a poznámky do počítače, umělá inteligence robotických moderátorů tyto informace stáhne, zpracuje a robot je přečte strojeným hlasem doplněným o gesta a výrazy, podobné těm lidským.

Anglicky mluvící moderátor se svým divákům představil pomocí videa, kde začíná slovy: „Ahoj všichni. Jsem moderátorem s umělou inteligencí, pro anglicky mluvící diváky. Toto je můj první den ve zpravodajské agentuře Sin – chua. Do mého systému mohou být texty nahrávány nepřetržitě, proto budu pracovat vytrvale a neúnavně, abych vás vždy informoval o aktuálním dění. Vývoj zpravodajství vyžaduje neustálé inovace a hloubkovou integraci mezinárodních vyspělých technologií…Těším se na nové zkušenosti, které posunou zpravodajství na jinou úroveň.“

Moderátoři s umělou inteligencí připomínají velmi podobnou technologii, která se používá k vytváření „DeepFake“ videí. Jenže v tomto případě jsou roboti výsledkem společné práce agentury Sin-chua a společností Sogou.com (čínský internetový prohlížeč). Ti vkládají do robotů obrovskou důvěru „mohou pracovat 24 hodin denně na svých webových stránkách a různých jiných platformách, včetně sociálních médií. Což výrazně snižuje náklady na zpravodajství a zvyšuje efektivitu.

Jak se můžete sami ve videu přesvědčit, technologie ještě není zcela bezchybná. Přece jen moderátoři působí dost strojeně a některé výrazy obličeje nejsou úplně v souladu s vyjádřením. Ale nikdo není perfektní, zvláště když je první den v práci. A dokonce se k tomu robot sám přiznal: „Jako nováček umělé inteligence vím, že se musím ještě v mnohém zlepšit.“

Všeobecně se o Číně ví, že investuje obrovské množství financí a talentů do vědy, a hlavně do vývoje nových technologií, jako je právě umělá inteligence. Jak samotná čínská vláda prohlásila, do roku 2030 vidí Čínu jako dominující stát světa v oblasti AI. A podle doposud známých informací, jsou na opravdu dobré cestě.

Magazín China Daily, který je dalším hlavním proudem v zemi, také informovala o „Moderátorech AI“ a mimo jiné uvedl: „Tento krok je součástí čínského úsilí o rozvoj odvětví AI. Politici uvádějí, že urychlení vývoje umělé inteligence, je klíčem k další možné technologické revoluci a průmyslové transformaci.“

Ruku na srdce, věřili byste zprávám, které jsou předávány pomocí robotických loutek?

Sdílet: