Čína odstranila kritická data a 300 studií ohledně koronaviru z virologické laboratoře ve Wu-chanu

Čínská vláda čelí novým obviněním z utajováni informací poté, co úředníci vymazali zásadní online data o laboratoři podezřelé z toho, že je zdrojem Covid-19. Britský deník The Mail on Sunday odhalil, že byly vymazány stovky stránek s informacemi o studiích prováděných přísně tajným Wuchanským virologickým ústavem.

Podrobnosti o více než 300 studiích, včetně mnoha vyšetřování nemocí, které se přenášejí ze zvířat na člověka, zveřejněných online státem řízenou národní vědeckou nadací v Číně (NSFC) již nejsou k dispozici. Vymazání klíčových důkazů znovu vyvolalo obavy, že se Čína pokouší zmařit vyšetřování původu viru.

Obavy rovněž vyvolává fakt, že čínský prezident Si Ťin-pching minulý týden zamítl vstup do země vyšetřovatelům ze Světové zdravotnické organizace. Pochopitelně se strhla vlna mezinárodního odsouzení. Státní sdělovací prostředky mezitím zveřejnily stovky příběhů, které tvrdí, že virus rozhodně nepochází z města Wuchan.

Z databáze online studií byly odstraněny veškeré zmínky a studie provedené viroložkou Shi Zhengli, která si za své cesty za účelem shromáždění vzorků v netopýřích jeskyních získala přezdívku Batwoman. Veškeré klíčové studie pro jakékoli vyšetřování zdroje viru, včetně studie rizika mezidruhové infekce netopýry koronaviry podobnými Sars také zmizely.

V návaznosti na tyto skutečnosti prohlásil bývalý vůdce konzervativců Iain Duncan Smith, člen Meziparlamentní aliance pro Čínu uvedl, že odhalení The Mail on Sunday jsou dalším příkladem čínského utajení. „Čína se zjevně snaží skrýt důkazy,“ dodal. „Je životně důležité, aby došlo k důkladnému vyšetřování toho, co se stalo, ale zdá se, že Čína děla vše pro to, aby to zastavila.“

„Nevíme, co se v laboratoři dělo. Může být docela dost možné, že si pohráli s netopýřími koronaviry a udělali nějakou chybu. Pokud se Čína nepodvolí kontrole, svět bude předpokládat, že má co skrývat.“ Jak jistě víte není to poprvé, co byla Čína obviněna z potlačení životně důležitých důkazů o původu viru.

Několik dnů předtím, než byla WHO v prosinci 2019 upozorněna na vypuknutí případů Saronovy pneumonie ve Wu-chanu, začal Wuchanský virologický ústav měnit svou databázi virových patogenů. Tato databáze byla jedinečná, protože obsahovala informace o variantách viru u jiných divokých zvířat.

Změny, o kterých se odborníci domnívají, že byly provedeny s cílem odvést pozornost vyšetřovatelů, zahrnovaly odstranění klíčových slov jako „divoká zvěř“ nebo „divoká zvířata“. Dále byl změněn název z databáze virových patogenů přenášených divokou zvěří na databázi virových patogenů přenášených netopýry a hlodavci. Pojem „divoké zvíře“ byl nahrazen výrazem „netopýr a hlodavec“ nebo „netopýr a krysa“. Otázkou tedy je, co vše nám Čína ještě tají?

Zdroj: DM

Sdílet:
Loading...