ČÍNA: Nové „umělé Slunce“ bude dokončeno ještě tento rok.

V listopadu loňského roku se čínští vědci chlubili kladnými výsledky testování fúzního reaktoru zvaného Experimental Advanced Superconducting Tokamak, zkráceně EAST nebo také „umělé slunce“. Zařízení napodobuje proces jaderné fúze, kterou naše Slunce používá k výrobě energie. Během testů se vědcům podařilo dosáhnout 100 miliónové teploty elektronů, což je šestinásobek teploty Slunce.

Tento víkend však přišli čínští vědci s novým prohlášením. Věří, že tento rok dokončí výstavbu nového umělého Slunce, a to navíc bude schopno dosáhnou historického milníku co se iontové teploty týče. Pokud se vše povede, budeme zase o krok blíž k získání energie pomocí jaderné fúze.

„Plazma umělého slunce se skládá hlavně z elektronů a iontů, stávající pozemské zařízení EAST dosáhlo elektronové teploty vyšší než 100 miliónů stupňů Celsia v jádru plazmy, a iontová teplota přesáhla 50 miliónů. A jsou to právě ionty, kteří generují energii v zařízení.“ Prohlásil Duan Xuru, během nedělného zasedání Čínské národní nukleární korporace.

Jak sami čínští vědci uvádějí, jejich fúzní reaktor je schopen dosáhnout nepředstavitelné teploty, dokonce více než šestinásobku reálné teploty Slunce. Čímž je naplněn jeden ze tří úkolů k dosažení cíle, využití energie pomocí jaderné fúze.

Pokud mají pravdu, zařízení by mohlo sloužit jako šablona pro budoucí reaktory jaderné syntézy, čímž by se sen o neomezené čisté energii přiblížil realitě.

Zdroj: Futurism.com

Sdílet:
Loading...