Čína buduje digitální diktaturu, před novým systémem se neschováte

Představte si, že každý váš pohyb, krok, každou vaši činnost, kterou děláte přes den, někdo zaznamená. Veškeré vaše lékařské, bankovní i právní dokumenty budou pro vládu transparentní. A na základě těchto údajů Vám bude přidělen kredit, dle kterého máte nárok na postavení ve společnosti. Připomíná vám to něco? Co třeba komunismus ale v moderní době? Nemožné? Pro Čínu nikoliv.

V současné době pracuje čínská vláda na novém projektu „Social Credit“, který by měl být realizován oficiálně do roku 2020. Konkrétně se jedná o systém, který pomocí umělé inteligence monitoruje, sleduje a třídí čínské občany do společenských vrstev. Základem je určitá kombinace faktorů, podle které se jednotlivcům přiřazují číselné „skóre“. Čím nižší skóre je, tím míň výhod v zemi máte. Může to taky znamenat, že kvůli takovému systému nevycestujete, vaše děti nebudou moci chodit do školy ani jezdit veřejnou dopravou. Celkové skóre může v čase kolísat, a to v závislosti na chování jedince a na tom, jak moc ho ovlivňují osoby kolem něj.

Systém opírající se o princip „jednou nedůvěryhodný, navždy omezený“, je podle vládních dokumentů hodnocen jako skvělý prostředek pro „harmonickou socialistickou společnost“, který zdokonalí tržní ekonomiku, urychlí a posílí vědomí občanů. Pilotní program byl spuštěn už v roce 2014. Od té doby je napříč Čínou nainstalováno několik set miliónu bezpečnostních kamer, které dokáží pozorovat 1, 4 miliardy lidí. Podle Chanel News Asie, bylo již během pilotního programu, 9 miliónům lidí zakázáno nakupovat letenky, dalším 3 miliónům lidí byla odepřena možnost, zakoupit si letenky v Business třídě.

Systém funguje následovně. Celý den, každý den je každý pohyb sledován a posuzován pomocí umělé inteligence, používané k rozpoznání osob a následného odkazování na jejich vládní záznamy – včetně lékařských, finančních a právních dokumentů. Software pak vše spojí dohromady, aby jednotlivci udělil společenské skóre. Aby čínský občan nebyl úplným loserem společnosti, může si své ohodnocení zlepšit například, včasným placením účtů, zapojením do charity, tříděním odpadu a dodržováním dopravních předpisů. Když budete opravdu spořádaným občanem s dobrým kreditem, čekají na vás výhody v podobě levnější veřejné dopravy nebo menší čekací doby u lékaře. Avšak mějte se na pozoru stačí jen jedno uklouznutí a váš život bude čím dál víc obtížnější.

Místní obyvatelé se v názorech na systém neshodují. Příznivci systému argumentují, že vše povede k lepšímu chování společnosti. Většina ale tvrdí, že je celý projekt, velkým krokem k sledování občanů za účelem jejich ovládání a ovlivňování. Jak byste se v takové zemi cítili vy?

Zdroj: ABC News

Sdílet: