Chodník obrů nevznikl během tisíců let, ale během několika dní, odhalil výzkum

4/5 - (1 vote)

Chodník obrů je neobvyklá formace asi 40 000 šestihranných kamenných sloupů v Severním Irsku. Podle odborníků vznikl chodník během události, která trvala nanejvýš několik dnů, rozhodně ne několik tisíc let, jak se původně věřilo. To by také mohlo vysvětlit proč se mimořádné geologické rysy nacházejí pouze na pobřeží.

Každá rok se miliony turistů sjede do severního Irska, aby navštívili chodník obrů. Neobvyklou formaci čítající přibližně 40 000 šestihranných kamenných sloupů, které se mírně svažují k moři.

Teorie o vzniku kamenů obsahují mýtické postavy o obrovi Finnu McCoolovi až po vědecká vysvětlení. Dr. Mike Simms, kurátor přírodních věd v National Museum NI, navrhl teorii nejzajímavější. Simmsovi totiž vrtalo hlavou, proč se mimořádné geologické útvary nacházejí jen na úrovni moře.

Byl vytvořen během několika dnů

U příležitosti Mezinárodního dne geodiverzity UNESCO vysvětlil své domněnky. A sice, že chodník nebyl vytvořen v řádů tisíců let ale jen několika dnů.

Chodník obrů zabírá asi šest kilometrů pobřeží severního Irska. Lokalita vznikla před 50 až 60 miliony let v období paleogénu, a v roce 1986 se stala památkou UNESCO. Vědecké vysvětlení jeho vzniku, široce přijímané po celá desetiletí je, že údolí řeky bylo naplněno lávou, která se shromažďovala ve větší hloubce, než je obvyklé. Jak se silná vrstva lávy ochlazovala a tuhla, tvořily se tyto pravidelné sloupce.

Nové vysvětlení

Dr. Simms však předložil myšlenku, že pokud by tato lávou naplnění prohlubeň byla údolím, prořízly by se starověké vrstvy lávy pod ní. Identifikoval vrstvy starověké lávy na obou stranách chodníku, které se svažují dovnitř, kde starší vrstvy neerodovaly.

„Analogie, kterou považuji za užitečnou metodu vysvětlení, je analogie s dortem. Eroze říčního údolí je jako řezání vrstvy koláče, aby se odhalily vrstvy pod povrchem. Moje interpretace je, že to, co ve skutečnosti vidíme, jsou starší vrstvy hornin naklánějící se k chodníku, spíše jako špatně upečený koláč, který se hroutí do svého středu. Myslím, že se zem propadla, když se láva zvedla a vytryskla na povrch. Láva zaplnila prohlubeň a vytvořila podmínky pro vznik sloupů. Taková událost trvala několik dní.“ Uvedl Simms.

Podle legendy jsou sloupy pozůstatkem cesty, kterou postavil obr. Říká se, že irský obr Fionn mac Cumhaill (Finn MacCool), z fenianského cyklu gaelské mytologie, byl vyzván k boji skotským obrem Staffou Benandonnerem. Fionn výzvu přijal a postavil hráz přes Severní kanál, aby se oba obři mohli postavit proti sobě. V jedné verzi příběhu Fionn porazí Benandonnera.

Sdílet: