Chceme-li zachránit naši planetu, musíme polovinu Země vrátit přírodě a jejím obyvatelům

Nedávno jsme vás informovali o skutečnosti, že se náš svět ocitl na hranici šestého, největšího, masového vymírání. A to především kvůli nám lidem a naší krátkozrakosti. Odbornici nás nyní varují, potřebujeme urychleně změnit způsob, jakým řídíme zdroje Země, pokud chceme zabránit skutečné apokalyptické krizi biodiverzity. Jak je také vysvětleno v článku, publikovaném v magazínu Science.

Stručně řečeno, je načase abychom si uvědomili, že nejsem jediní a ani nejdůležitější tvorové planety, musíme ji sdílet s ostatními. Přední odborník společnosti National Geographic, Jonathan Baillie a biolog čínské akademie věd Ya Ping Zhang vysvětlují, že vlády světa se sešly na konferenci o biologické rozmanitosti v Pekingu, aby diskutovali o cílech v oblasti biologické rozmanitosti. Pokud chceme zabránit kolapsu světové divočiny, tvrdí, že politici musí prosazovat ochranu 50 % světového území a oceánů do roku 2050 a usilovat o ochranu 30 procent do roku 2030.

“Jednoduše řečeno, na planetě je konečný prostor a energie a musíme se rozhodnout, kolik z toho jsme ochotni sdílet,” píše Zhang a Baillie. “Pokud skutečně chceme chránit biologickou rozmanitost a zajistit klíčovou ekosystémovou výhodu, musí světová vláda nastavit mnohem ambicióznější agendu chráněných oblastí a zajistit její zdroje.

“Z etického i utilitárního hlediska je toto vyčerpání přírodních ekosystémů velmi znepokojující.” Většina vědeckých odhadů uvádí, že 25 až 75 procent ekosystému musí být silně chráněno, aby zachovalo biologickou rozmanitost. “Cílové hodnoty, které jsou příliš nízké, by mohly mít zásadní negativní důsledky pro budoucí generace a celý život.” Vysvětlují odborníci.

Není žádnou náhodou, že nová vlna vymírání přichází v době exponenciálního růstu lidské populace. Od roku 2018 je na planetě 7,4 miliardy lidí, ale do roku 2050 by mohlo dojít k nárůstu na 10 miliard. Lidé tvoří kolem 36 % biomasy savců na Zemi. Neuvěřitelných 60 procent jsou hospodářská zvířata využívaná lidmi, zatímco zbývající 4 % tvoří divocí savci.

“Kolik planety bychom měli nechat pro jiné formy života? Je to otázka, kterou musí nyní lidstvo vyřešit, “dodávají vědci.

Zdroj: science.sciencemag.org

Sdílet: